پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مقايسه توزيع درآمد در كشورهاي اروپايي
دوشنبه، 31 تیر 1398 - 09:10 کد خبر:31322

مناطق مركزي اروپا توزيع درآمد عادلانه‌تري از شرق و غرب اين قاره دارند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، توزيع درآمد و ثروت در يك جامعه بيانگر ميزان دسترسي افراد به كالا و خدمات توليد شده در نظام اقتصادي است. مركز آمار اتحاديه اروپا، با مقايسه توزيع درآمد در دو دهك پايين درآمدي با دو دهك بالاي درآمدي كشورهاي اروپايي كه تا پايان سال 2017 اندازه گيري شده است، متوسط ضريب توزيع درآمد كشورهاي اروپايي را 5.1 برآورد كرده است.

در بين كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، جمهوري چك و اسلووني با ضريب توزيع درآمد 3.4 داراي كمترين نابرابري توزيع درآمدي تا پايان سال 2017 بوده‌اند و پس از آن‌ها، فنلاند و اسلواكي با 3.5 و بلژيك با 3.8 قرار دارند.

 از طرف ديگر بلغارستان با ضريب 8.2، بيش‌ترين نابرابري توزيع درآمدي در بين اعضاي اتحاديه اروپا را داشته است و پس از اين كشور، ليتواني با 7.3، اسپانيا با 6.6، روماني با 6.5، لتوني با 6.3 و يونان با 6.1 قرار دارند.

در بين ديگر كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، ضريب توزيع درآمدي در آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، سوئيس و اتريش بين 4 تا 5 بوده است اما انگليس و ايتاليا جز كشورهاي داراي توزيع نابرابر (بين 5 تا 7) قرار گرفته‌اند. تركيه نيز جزو كشورهايي است كه تا پايان سال 2017 داراي توزيع درآمد نابرابر بالا (بيش از 7) در بين كشورهاي اروپايي بوده‌اند.

لازم به ذكر است منطقه يورو شامل ۱۹ كشور بلژيك، آلمان، استوني، ايرلند، يونان، اسپانيا، فرانسه، ايتاليا، قبرس، لتوني، ليتواني، لوكزامبورگ، مالت، هلند، اتريش، پرتغال، اسلووني، اسلواكي و فنلاند است كه از يورو به عنوان واحد پولي خود استفاده مي‌كنند. اتحاديه اروپا نيز داراي ۲۸ عضو است كه شامل ۱۹ كشور عضو منطقه يورو به علاوه انگليس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارك، سوئد، كرواسي، جمهوري چك و روماني است.