پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : راهپيمايي صلح سربرنيتسا
شنبه، 22 تیر 1398 - 22:08 کد خبر:31268
گروه گزارش و تحليل


يادبود مارش ميرا "راهپيمايي صلح" به مناسبت گراميداشت روز قربانيان نسل كشي سربرنيتسا

بوسني و هرزگوين براي يك سال ديگر ميزبان تور چند روزه صلح به نام "مارش ميرا"، به خاطر يادبود هزاران قرباني بيگناه نسل كشي سربرنيتسا در سال 1995 مي باشد.

در بوسني و هرزگوين راهپيمايي چند روزه صلح به عنوان "مارش ميرا"، در يادبود از هزاران نفر از قربانيان بي گناه از نسل كشي در سربرنيتسا برگزار شد.

اين راهپيمايي  روز 8 جولاي (دوشنبه) در سال 2019 از شهر كوچك منطقه توزلا (Nezuk) آغاز شد، مقصد نهايي يادبود، مركز پوتوچاري( Potocari ) است. در 11 ژوئيه سال جاري، دقيقا 24 سال پس از قتل عام مسلمانان بوسني، بقاياي 33 قرباني شناسايي شده ديگر در اين مركز دفن مي شوند.

پويش "مارش صلح" در مسيري نزديك به 100 كيلومتر انجام مي شود، اين ايده در تابستان 1995 اتفاق افتاد كه در راه نجات هزاران نفر از مسلمانان بي گناه از مرگ در سربرنيتسا صورت گرفت.

شركت كنندگان در مسير مذكور طي سه روز به طور ميانگين 30 كيلومتر در روز طي خواهند كرد. اين طرح هر ساله بيش از پيش مورد توجه قرار مي گيرد، و خارجي هاي بسياري از سراسر جهان در اين راهپيمايي شركت مي كنند.

خاطر نشان مي سازد  در كشتار سال ۱۹۹۵ بيش از ۸ هزار مرد مسلمان بوسنيايي در مناطق جنگلي، كارگاه‌ها و انبارها در شهر سربرنيتسا به دست جنايتكاران كشته شدند. در اين مراسم بقاياي 33 قرباني ديگر اين نسل‌كشي نيز پس از آزمايشات ژنتيكي با حضور بازماندگان و جمع كثيري از مردم و مقامات بوسني و ديپلمات ها از جمله ايران و تركيه به خاك سپرده شد.

سازمان مردم نهاد ايراني "طبيب مسير" براي سومين سال متوالي اقدام به اعزام گروهي از فعالان حوزه‌هاي فرهنگي ودرماني و رسانه اي جهت ارائه خدمات به حاضرين در اين راهپيمائي كرد.

منبع: سايت مفتي اعظم بلغارستان
ترجمه: سيد حسين موسوي
Mousavi22@hotmail.com