پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رويارويي واليبال ايران با صربستان و بلغارستان
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 09:06 کد خبر:31200

 تيم ملي واليبال ايران براي مسجل شدن صعودش، تنها به يك امتياز نياز دارد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آريا، نتايج دوازده بازي انجام شده هر تيم تا پايان هفته چهارم به گونه‌اي رقم خورده كه مي‌توان به احتمال زياد فيناليست‌هاي امسال را پنج تيم از ميان هفت تيم برزيل، ايران، فرانسه، روسيه، ايتاليا، لهستان و كانادا دانست كه اين پنج تيم به علاوه آمريكاي ميزبان روزهاي 19 تا 23 تير فينال 2019 را در شيكاگو برگزار خواهند نمود تا قهرمان دومين دوره ليگ واليبال ملت‌ها تعيين گردد. هر چند دو تيم برزيل و ايران بيشترين تعداد برد را تا اين روز كسب كردند اما هيچ‌يك هنوز روي كاغذ نتوانسته‌اند صعود خود را قطعي نمايند.

اولين ديدار ايران در هفته پنجم مقابل صربستان خواهد بود. آن‌ها جز در شش دوره همواره در جمع شش تيم نهايي مسابقات بوده‌اند. پنج نايب قهرماني و سه عنوان سومي از ديگر افتخارات تيمي است كه سابقاً با نام صربستان و مونته نگرو و پيش‌تر با نام يوگسلاوي در اين مسابقات شركت مي‌كرد. آن‌ها پس از دو سال فيناليست شدن در سال‌هاي 2015 و 2016، در دو دوره اخير در مرحله نهايي بازي‌ها حاضر بوده‌اند اما از رسيدن به نيمه‌نهايي و فينال بازمانده‌اند. ايران جز در سال 2014 در پنج دوره ديگر در رتبه‌اي پايين‌تر از صربستان قرار گرفته است. از نتايج عجيب اين تيم دگرگون شده در فصل جديد باخت مقابل ژاپن و پيروزي مقابل برزيل بوده است. نتايج شاگردان گربيچ در 9 روز نخست بازي‌ها (سه هفته‌ي اول) سير كاملاً صعودي و رو به پيشرفت را نشان مي‌دهد اما در هفته چهارم سه باخت مقابل ايتاليا، لهستان و آرژانتين سبب شد اين تيم به طور كامل از جمع مدعيان كنار گذاشته شود. صربستان در جمع بهترين بازيكنان اين مسابقات تا پايان هفته چهارم فقط يك نماينده دارد. پتار كرسمانوويچ دفاع وسط اين تيم در رده نهم بهترين مدافعين روي تور مسابقات قرار دارد. تيم‌هاي ايران و صربستان تاكنون هشت بار در تورنمنت‌هاي رسمي فدراسيون جهاني واليبال به مصاف هم رفته‌اند كه سهم صربستان پنج برد و ايران سه برد مي‌باشد. بازي ايران-صربستان در هفته پنجم روز جمعه 7/4/98 ساعت 18:30 در شهر پلووديف بلغارستان برگزار مي‌شود.

بازي دوم مقابل ميزبان، يعني بلغارستان خواهد بود. بلغارستان در بيست و دو دوره از مجموع 30 دوره برگزاري ليگ جهاني/ملت‌ها حضور داشته است و در حالي كه ده بار موفق به حضور در جمع شش تيم پاياني شده هيچ‌گاه به عنواني بهتر از چهارمي دست نيافته است. ايران به جز سال 2017 در دوران حضورش همواره بالاتر از بلغارستان در رده‌بندي تيم‌ها قرار گرفته است. در ليگ 2019 بلغارستان تاكنون تنها چهار برد مقابل كانادا، فرانسه، استراليا و آلمان كسب كرده و در رده دوازدهم جدول قرار دارد و تا حدودي با خطر حذف از ليگ ملت‌هاي 2020 هم مواجه است. آن‌ها تنها تيمي هستند كه به چين انتهاي جدولي باخته‌اند. شاخص‌ترين بازيكن بلغارها در اين چهار هفته ميدل بلاكر اين تيم اسوتوسلاو گوتسف بوده كه با شاخص 0.51 دفاع روي تور موفق در هر ست به همراه سيد محمد موسوي در رده‌هاي دوم و سوم بهترين مدافعين قرار دارند. ايران و بلغارستان تاكنون پنج بار در تورنمنت‌هاي رسمي FIVB مقابل هم قرار گرفته‌اند كه سهم ايران سه برد با نتايج مشابه 3-1 و سهم بلغارستان دو برد 3-0 از اين پنج مسابقه رسمي بوده است. بازي ايران برابر بلغارستان ميزبان روز شنبه 8/4/98 ساعت 22:10 در شهر پلووديف برگزار مي‌شود.

در پايان ايران به مصاف آمريكا خواهد رفت. دو عنوان قهرماني در سال 2014 و 2008، يك نايب قهرماني و چهار بار سومي در ليگ جهاني و ملت‌ها، آمريكا را مبدل به يكي از پرافتخارترين تيم‌ها در ورزش واليبال نموده است. كشوري كه واليبال در آن يك ورزش دانشگاهي بوده و ليگ حرفه‌اي واليبال در سطح ملي در آن برگزار نمي‌شود. تمام بازيكنان اين تيم هم در معتبرترين ليگ‌هاي واليبال جهان نظير ايتاليا و لهستان و... شاغل هستند. واليبال آمريكا از سال 2016 در 5 تورنمنت معتبر آخري كه حضور داشته موفق به حضور در جمع چهار تيم برتر شده اما به قهرماني يا نايب قهرماني هيچ‌يك از آن‌ها نرسيده است. المپيك 2016 (سوم)، ليگ جهاني 2017 (چهارم)، قهرمانان قاره‌ها 2017 (چهارم)، ليگ ملت‌ها 2018 (سوم) و مسابقات قهرماني جهان 2018 (سوم) عناويني است كه آمريكايي‌ها در پنج تورنمنت بين‌الملي آخر خود كسب كرده‌اند. در ليگ ملت‌هاي 2019 شاگردان جان اسپرو كار خود را با دو باخت مقابل برزيل و لهستان شروع كردند. سپس استراليا را بردند ولي به ايتاليا و روسيه باختند. اين تيم با نتايج پر فراز و نشيب در ادامه پنج برد ارزشمند متوالي مقابل پرتغال آرژانتين، آلمان، فرانسه و ژاپن به دست آورد و سپس مقابل كانادا مغلوب شد. در آخرين بازي هفته چهارم آمريكا موفق به شكست تيم ضعيف چين شد. صعود آمريكا به فينال مسابقات امسال به عنوان ميزبان از ابتدا تضمين شده است. شاخص‌ترين بازيكن آمريكا قطر پاسور آن‌ها بنجامين پچ بوده كه در رده‌ي سوم بهترين اسپكرهاي اين تورنمنت قرار دارد. بازي روز يكشنبه دو تيم، چهاردهمين مصاف رسمي واليبال ايران و آمريكاست در حالي كه در سيزده مصاف قبلي ايران تنها پنج بار موفق به شكست اين تيم قدرتمند شده است. اين آخرين بازي دو تيم در مرحله گروهي بوده و در صورت سوم يا چهارم شدن ايران احتمال همگروهي ايران با اين تيم در فينال هم وجود دارد. بازي ايران و آمريكا روز يكشنبه نهم تير در شهر پلووديف ساعت 18:30 انجام مي‌شود.

ستاره هاي تيم ملي همچنان در جمع ترين ها حضور پر رنگي دارند. امير غفور با كسب 182 امتياز در صدر امتياز آورترين بازيكنان در پايان مسابقات هفته چهارم قرار دارد و با موفقيت 57 درصدي در حملات، بهترين حمله كننده در اين مسابقات است. محمد موسوي مدافع با تجربه تيم ملي واليبال ايران در رده دوم بهترين مدافعان قرار گرفته تا همچنان با عملكرد خوب خود، در جمع ترين هاي مسابقات حضور داشته باشد. سعيد معروف كاپيتان تيم ملي واليبال ايران در ادامه درخشش خود در صدر رده بندي بهترين پاسورها قرار دارد و همچنان اين عنوان را از آن خود كرده است. محمدرضا حضرت پور در جدول ترين ها در رده دوم بهترين دريافت كننده ها قرار دارد و ميلاد عبادي پور نيز رتبه سوم را از آن خود كرده است تا ملي پوشان واليبال ايران همچنان چهره هاي درخشان جدول ترين ها باشند.