پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نشان اتحاديه نويسندگان تركيه براي يك ايراني
یکشنبه، 2 تیر 1398 - 22:42 کد خبر:31182

اتحاديه نويسندگان اوراسيا در تركيه به ولي‌محمد خوجه، كاشف نسخه سوم كتاب حماسي "دده قورقود" به زبان تركي، نشان افتخار اعطا كرد. ولي‌محمد خوجه ساكن گنبد كاووس و از پژوهشگران شناخته شده تركمن صحراست.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از دويچه وله، خبرگزاري آناتولي تركيه روز شنبه اول تير (۲۲ ژوئن) گزارش داد كه اتحاديه نويسندگان تركيه به يك محقق تركمن ايراني مدال افتخار اعطا كرده است.

يعقوب عمراوغلو، رئيس اتحاديه نويسندگان تركيه، مدال افتخار را طي مراسمي كه در آنكارا و با حضور گروهي از دانشگاهيان و دوستداران ادب و فرهنگ برگزار شده بود به استاد ولي‌محمد خوجه اهدا كرد.

عمراوغلو در مصاحبه با خبرگزاري آناتولي تركيه كشف "دده قورقود" را "افتخار و شانسي بزرگ" دانسته و تاكيد كرده است كه در نسخه جديد كشف شده دده قورقود، دو داستان و ۲۴ شعر وجود دارد كه در دو نسخه پيشين آن وجود نداشته است. به گفته رئيس اتحاديه نويسندگان تركيه در اين نسخه همچنين اسامي جغرافيايي جديدي نيز ذكر شده است.

دو نسخه موجود از كتاب دده قورقود در آلمان و واتيكان نگهداري مي‌شود. نسخه جديد كشف شده از منطقه تركمن‌نشين تركمن صحرا در شمال ايران كشف شده و به همين دليل نام "نسخه تركمن صحرا" به آن داده شده است.

ولي‌محمد خوجه ۱۳۰ كتاب خطي در كتابخانه خود نگهداري مي‌كند و بيش از ۱۵ سال است كه بر روي آثار دست‌نويس ادبيات تركي كار مي‌كند.

كاشف اصلي كتاب "شهروز" است

خبرگزاري آناتولي تركيه در ادامه گزارش خود درباره مراسم اعطاي مدال افتخار به محقق تركمن ايراني نوشته است كه ولي‌محمد خوجه با اشاره به چگونگي كشف اين اثر ارزشمند گفته است كه كپي كتاب كشف شده را براي شهروز آق‌آتاباي فرستاده است كه در دانشگاه آنكارا در حال گذراندن دوره دكتراي گويش‌ها و ادبيات معاصر تركي است. به گفته خوجه، آق‌آتاباي نقش مهمي در معرفي جلد كشف شده دده قورقود داشته است. كاشف اين اثر در اين باره به خبرگزاري آناتولي گفته است: «درواقع كاشف اصلي اين اثر شهروز است.»