پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ديدار مديرعامل ايرنا با رئيس جمهوري بلغارستان
سه شنبه، 28 خرداد 1398 - 10:58 کد خبر:31139

 مدير عامل خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در ديدار با رئيس جمهوري بلغارستان ضمن تشكر از برگزاري كنگره جهاني خبرگزاري ها در صوفيه، در مورد همكاري هاي رسانه اي في مابين دو كشور گفت وگو كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) «سيد ضيا هاشمي» در حاشيه اين اجلاس، در ديدار با «رومن رادف» به رايزني‌ها با همتايان بلغاري و رد و بدل هيأت‌هاي رسانه‌اي و توسعه همكاري هاي رسانه اي بين دو كشور اشاره كرد. رئيس جمهوري بلغارستان هم در اين ملاقات از حضور هيات ايراني در اين اجلاس تشكر و از ايده‌هاي مطرح شده از سوي مديرعامل ايرنا استقبال كرد.

ششمين كنگره جهاني خبرگزاري ها با حضور مديران خبرگزاري هاي مطرح دنيا از ۱۳۰ كشور جهان در صوفيا پايتخت بلغارستان گشايش يافت. اين اجلاس دو روز ادامه خواهد داشت و شركت كنندگان مصمم هستند مهمترين مسائل و چالش هاي فراروي خبرگزاري ها را در شرايط كنوني مورد بررسي و تبادل نظر قرار دهند و براي آن راه چاره اي بجويند.

سيد ضيا هاشمي مديرعامل خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران كه به دعوت «ماكسيم منچف» رييس خبرگزاري رسمي بلغارستان (بتا) در اين اجلاس حضور دارد در سخناني، ديدگاه‌هاي رسانه‌اي جمهوري اسلامي ايران را تبيين خواهد كرد.

وي در حاشيه اين اجلاس با برخي از مديران خبرگزاري هاي شركت كننده در كنگره صوفيا از جمله «فرناندو گاري» خبرگزاري افه، «شفيق العبيدي» خبرگزاري ملي عراق، «محمد العمري» خبرگزاري اردن، «مبارك الصباح» خبرگزاري كويت، «سرگئي ميخاييلوف» خبرگزاري تاس، «پيتر كرايچ» رئيس خبرگزاري «د پ اي» آلمان، «عبدالرحيم احمد» خبرگزاري سانا و همچنين با سفراي كشورهاي شركت كننده از جمله ارمنستان، فلسطين و سوريه ديدار كرد.

مديرعامل ايرنا همچنين با شماري از نمايندگان خبرگزاري هاي شركت كننده در اين اجلاس گفت وگو بر ضرورت هم افزايي همكاري هاي رسانه اي تاكيد كرد.

كنگره جهاني خبرگزاري ها هر سه سال يك بار برگزار مي شود و رياست دوره اي آن بر عهده كشور برگزار كننده است.

نخستين كنگره در سال ۲۰۰۴ ميلادي (۱۳۸۳ شمسي) در مسكو پايتخت روسيه برگزار شد و پس از آن به ترتيب اسپانيا، آرژانتين، عربستان و آذربايجان ميزباني كنگره هاي بعدي را برعهده داشتند.