پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : توافق روسيه و اتحاديه اروپا براي حذف دلار
شنبه، 25 خرداد 1398 - 12:40 کد خبر:31119

منابع خبري از توافق روسيه و اتحاديه اروپا براي حذف تدريجي دلار از مبادلات دو جانبه خبر مي‌دهند.

 اين توافق پس از آن صورت مي‌گيرد كه رئيس جمهور روسيه، استفاده از دلار به عنوان ابزار فشار توسط آمريكا را محكوم كرده بود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آريا، رسانه‌هاي روسي به نقل از آندري لاوروف، سخنگوي وزير دارايي روسيه اعلام كردند كه در جريان ديدار اين وزير روسي با ماروش سوكويچ، معاون كميسر انرژي اتحاديه اروپا، دو طرف بر سر ايجاد يك كارگروه مشترك براي استفاده از يورو و روبل در مبادلات دوجانبه به منظور جايگزيني با دلار به توافق رسيده‌اند.

هر دو طرف اخيراً به منظور كاهش ريسك‌هاي خارجي بر سر فعاليت شركت‌هاي روسي و اروپايي بر اهميت استفاده از ارزهاي ملي در مبادلات تاكيد كرده‌اند. در جريان اين ديدار هم چنين موضوع مشاركت شركت‌هاي اروپايي در پروژه‌هاي روسي مورد بحث قرار گرفت و طرف روسي براي رفع موانع سرمايه گذاري اروپايي‌ها در روسيه اعلام آمادگي كرد.

پيش تر ماكسيم اورشكين، وزير اقتصاد روسيه در مصاحبه با بلومبرگ گفته بود كه دلار به تدريج در حال از دست دادن سهم خود از بازارهاي جهاني است چرا كه تركيه، چين و بسياري از كشورهاي ديگر سهم يورو از ذخاير ارزي خود را افزايش داده‌اند و اين مساله شامل حال روسيه نيز مي‌شود.

روسيه در سال‌هاي اخير اقدامات متعددي براي كاهش وابستگي خود به دلار انجام داده است كه مهم‌ترين آن تبديل دارايي‌هاي دلاري به ذخاير طلا و ارز بوده است. روسيه هم چنين مذاكرات گسترده‌اي با ديگر كشورها براي استفاده از ارزهاي ملي را آغاز كرده است.

 كميسيون اروپا از سال 2018تصميم گرفت كه نقش يورو در مبادلات جهاني را تقويت كند كه استفاده از يورو در مبالات مربوط به انرژي نيز يكي از همين اقدامات است.