پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : پرواز خلبانان تركيه‌اي با جنگنده اف-۳۵ ممنوع شد
سه شنبه، 21 خرداد 1398 - 07:46 کد خبر:31089
آمريكا از تركيه خواسته است از خريد سامانه‌هاي روسي صرف نظر كند و از سيستم دفاع هوايي پاتريوت امريكايي استفاده كند، اما تركيه با اين پيشنهادات آمريكا مخالفت كرده و خريد موشك‌هاي اس ۴۰۰ از روسيه را نهايي مي داند.


آمريكا آموزش و پرواز خلبانان تركيه‌اي با جنگنده اف -۳۵ را به طور رسمي ممنوع اعلام كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رويترز، در ادامه تنش ميان تركيه و آمريكا بر سر خريد سامانه‌هاي موشكي اس ۴۰۰ روسيه، «مايك آندريوس» سخنگوي پنتاگون از ممنوعيت آموزش و پرواز خلبانان تركيه‌اي با جنگنده‌هاي اف -۳۵ خبر داده است.

سخنگوي وزارت دفاع آمريكا تاكيد كرده كه كشورش كاهش مشاركت تركيه در برنامه اف -۳۵ را عملي خواهد كرد.

در حال حاضر آمريكا مشغول آموزش ۴ خلبان، ۲ مربي و ۲۰ تعميركار تركيه‌اي براي كار با اف ۳۵ است كه اين گروه بعد از اين امكان دريافت دوره‌هاي آموزشي اف ۳۵ از آمريكا را نخواهند داشت.

اين اقدام وزارت دفاع آمريكا در واكنش به خريد سامانه موشكي اس ۴۰۰ توسط تركيه از روسيه صورت مي‌گيرد كه با ناخرسندي رهبران واشنگتن روبرو شده است.

دو روز پيش از اين نيز، «اِلِن لُرد»، معاون وزير دفاع آمريكا در امور پشتيباني و فناوري، اعلام كرده بود كه تركيه تا پايان ماه ژوئيه (مطابق هشتم مرداد) مهلت دارد كه از خريد سامانه روسي اس – ۴۰۰ اعلام انصراف كند.

به گفته معاون وزير دفاع آمريكا، در صورتي كه تركيه در مهلت يادشده اقدام به انصراف نكند امكان خريد جنگنده‌هاي اف ۳۵ آمريكايي را نخواهد داشت و خلبانان تركيه‌اي نيز كه براي آموزش پرواز با اين جنگنده‌ها به آمريكا آمده‌اند اخراج خواهند شد.

قرارداد فروش سيستم سامانه موشكي اس ۴۰۰ روسيه به تركيه در سال ۲۰۱۷، امضا شد كه بلا فاصله باعث ايجاد تنش ديپلماتيك ميان آنكارا و واشنگتن گرديد. آمريكا از تركيه خواسته است تا از خريد سامانه‌هاي روسي صرف نظر كند و از سيستم دفاع هوايي پاتريوت امريكايي استفاده كند، اما تركيه با اين پيشنهادات آمريكا مخالفت كرده و خريد موشك‌هاي اس ۴۰۰ از روسيه را نهايي شده عنوان نموده است.

آمريكا گفته است تركيه نبايد همزمان جنگنده اف ۳۵ آمريكا و سيستم اس ۴۰۰ روسيه را در اختيار داشته باشد و آنكارا بايد بين اين دو يكي را انتخاب كند.

سامانه دفاع موشكي متحرك زمين به هوا اس ۴۰۰ "تريومف" براي نابودي انواع اهداف هوايي دشمن همچون هواپيماهاي پارازيت انداز، هواپيماهاي رادار محور و كنترل هوايي، هواپيماهاي شناسايي و جاسوسي، هواپيماهاي استراتژيكي و جنگنده‌هاي شكاري، موشك‌هاي بالستيك تاكتيكي و تاكتيكي-عملياتي، موشك‌هاي بالستيك ميان برد، اهداف هوايي مافوق صوت و ديگر اهداف هوايي پيشرفته توسط شركت تسليحاتي روسيه ساخته شده و پيش از تركيه چين نيز سفارش خريد اين سامانه را به روسيه داده بود.