پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : 19 فيلم از 19 كشور در هفته فيلم اروپايي
دوشنبه، 20 خرداد 1398 - 17:38 کد خبر:31086

در هفته فيلم‌هاي اروپايي 2019 كه از 18 تا 27 خرداد ماه 98 توسط موسسه سينمايي هنر و تجربه ايرانيان در خانه هنرمندان برگزار مي‌شود، 19 فيلم از 19 كشور اروپايي به نمايش در مي‌آيد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آريا، فيلم‌هاي «مردي به نام اووه»، «ايرينا» «زمستان بي انتها»، «پسري كه غذاي پرنده مي‌خورد»، «يك مرد خوشبخت»، «قاچاق هندريكس»، «ارتش خاموش»، «درخت»، «اوتويا: 22 ژوئيه»، «دره تاريك»، «ردپا»، «زيارت»، «پائولين و پائولت»، «اوا نوا»، «محوشدگي»، «بيشتر از عسل»، «آخرين معامله»، «نان سياه»، «او آن پسر بود» از كشورهاي سوئد، بلغارستان، مجارستان، يونان، دانمارك، قبرس، هلند، اسلووني، نروژ، اتريش، لهستان، پرتغال، بلژيك، اسلوواكي، آلمان، سوييس، فنلاند، اسپانيا و ايتاليا فيلم‌هاي حاضر در هفته فيلم‌هاي اروپايي 2019 هستند.

«مردي به نام اووه» ساخته هانس هولم از كشور سوئد درباره اووه پيرمردِ عبوسي است كه به ديگران امر و نهي مي‌كند و هميشه به قبر همسرش سر مي‌زند تا اينكه بالاخره به فكر خودكشي مي‌افتد و همزمان دوستي غيرمنتظره‌اي با همسايه جديدش براي او رخ مي‌دهد.

اين فيلم برنده 14 جايزه و 24 بار نامزد جوايزي مانند اسكار، جشنواره فيلم كابورگ، ادينگبرگ و جوايز گلدبگ شده است.

«ايرينا» ساخته نادژدا كزه وا از كشور بلغارستان درباره ايرينا پيشخدمتي نيمه وقت در يكي از شهرهاي كوچك بلغارستان است. درست در همان زماني كه او از محل كارش اخراج مي‌شود، شوهرش تصادف سنگيني مي‌كند، خانواده ايرينا در دام فقر گرفتار مي‌شوند...

اين فيلم 9 بار برنده و 5 بار نامزد جوايزي مانند جايزه جشنواره فيلم رز طلايي بلغارستان، هنگ كنگ، ورشو و... و همچنين تنديس سيمرغ بلورين بهترين بازيگر زن جشنواره جهاني فيلم فجر شده است.

«زمستان بي انتها» ساخته آتيلا ساز از كشور مجارستان داستان واقعي يك عاشقانه غيرقابل باور در اردوگاه‌هاي كار شوروي است.

«زمستان بي انتها» 11 بار برنده جايزه و يك بار نامزد جايزه جشنواره هارت لند، مونترال، تيبورون و... شده است.

«پسري كه غذاي پرنده مي‌خورد» ساخته اكتوراس ليگيزوس از كشور يونان روايتگر سه روز از زندگي يك پسر آتني بيكار است، تنها چيزي كه دارد، قناري اوست كه هر چيزي دارد با او تقسيم مي‌كند.

اين فيلم 2 بار برنده جايزه و 9 بار نامزد جايزه از جشنواره‌هايي همچون جشنواره كارلووي واري، اولدنبرگ، تورنتو و... شده است.

«يك مرد خوشبخت» ساخته بيله آ گوست از دانمارك است كه در خلاصه داستان آن آمده است: در اواخر قرن نوزدهم، پيتر سيدنيوس يك مرد جوان بلند پرواز از يك خانواده مذهبي مسيحي در دانمارك غربي به كپنهاگ سفر مي‌كند تا مهندسي بخواند، اما پدرش كه كشيش است مخالفت مي‌كند و...

اين فيلم 7 بار نامزد جايزه در جشنواره‌هاي هامبورگ، روبرت، باديل و... شده است.

«قاچاق هندريكس» ساخته ماريوس پيپه ريدس از قبرس است كه در خلاصه داستان آن آمده است: يانيس،مرسي عزيزم فقط اين جمله هم اضافه كن يانيس آهنگساز فراموش شده، نقشه‌هاي او زماني كه سگش جيمي فرار مي‌كند و از خط مرزي ميان نواحي تحت كنترل دولت قبرس و مناطق اشغالي رد مي‌شود، به مشكل برمي‌خورد...

اين فيلم 5 بار برنده و 7 بار نامزد جايزه از جشنواره فيلم تريبكا، تسالونيكي، جايزه پالم اسپرينگز، جشنواره فيلم اروپايي لس آركس و ... شده است.

«ارتش خاموش» ساخته ژان ون دولد از كشور هلند است كه در خلاصه داستان آن آمده است: سربازان كودك در آفريقا، در رستوران يك سفيدپوست در يك شهر آفريقايي نزديك منطقه جنگي قرار دارند. وقتي دوست آفريقايي پسرش ابو ربوده شد...

اين فيلم 13 بار برنده و 8 بار نامزد جايزه  از جشنواره‌هايي همچون جشنواره كن، طلا و پلاتين هلند، رمبرندت و... شده است.

«درخت» ساخته سونجا پروسنك از كشور اسلووني يك درام كوچك است كه ارزش‌هاي خانوادگي را تشريح مي‌كند، تقريبا شبيه به تراژدي‌هاي باستاني كه سرنوشت پايانشان را تعيين مي‌كند.  

اين فيلم 5 بار برنده و 4 بار نامزد جايزه از جشنواره فيلم كارلووي واري، بمبئي و... شده است.

«اوتويا: 22 ژوئيه» ساخته اريك پوپه از نروژ داستان يك دختر نوجوان است كه طي حملات تروريستي سال 2011 به يك اردوگاه تابستاني در جزيره نروژي اوتايا، سعي مي‌كند زنده بماند و خواهر كوچكترش را پيدا كند...

اين فيلم 2 بار برنده و 10 بار نامزد جايزه جشنواره برلين، آماندا و... شده است.

«دره تاريك» ساخته آندرس پروچاسكا از اتريش روايتگر داستان يك سواركار است كه از طريق يك مسير مخفي به يك شهر كوچك كه در ارتفاعات آلپ قرار دارد مي‌رسد. حال هيچكس نمي‌داند كه اين غريبه از كجا آمده است و چه مي‌خواهد، اما همه مي‌دانند كه هيچكس نمي‌خواهد او در شهر بماند.

اين فيلم برنده 26 جايزه و نامزد 5 جايزه در جشنواره فيلم‌هاي اتريش، جشنواره فيلم‌هاي اروپا، جشنواره دوربين آلمان و... شده است.

«ردپا» ساخته آگنيشكا هولاند و كاسيا آداميك از كشور لهستان درباره يانينا دوشكو يك زن مسن است كه در منطقه كلادزكو به تنهايي زندگي مي‌كند، متوجه جنايات مرموزي مي شود، اما كسي حرف‌هاي او را باور نمي‌كند.

اين فيلم 7 بار برنده جايزه و 14 بار نامزد جايزه از جشنواره فيلم برلين، كليولند، فيلم‌هاي اروپايي و... شده است.

«زيارت» ساخته ژائو بوتلهو از پرتغال  است كه در خلاصه داستان آن آمده است: در سال 1537 فرديناند مندس پينتو از پرتغال فرار مي‌كند و به هند مي‌رود و 20 سال را به تجربه محاكمه‌ها و رنج‌ها در خاور دور مي‌گذراند.

اين فيلم برنده 3 جايزه و نامزد 9 جايزه در جشنواره فيلم پرتغالي سوفيا و... شده است.

«پائولين و پائولت» ساخته ليوين دبراور از بلژيك يك داستان تلخ و شيرين درباره چهار خواهر سالخورده و رابطه آنها با يكديگر است.

«پائولين و پائولت» برنده 10 جايزه و نامزده 4 جايزه از جشنواره فيلم كن، اي اف آي، كايرو و... شده است.

«اوا نوا» ساخته ماركو اسكوپ از اسلوواكي است كه در خلاصه داستان آن آمده است: اوا كه چند دهه قبل هنرپيشه معروفي بوده است هر كاري مي كند تا محبت پسرش را كه از همه بيشتر به او آسيب زده، دوباره به دست آورد و گذشته را جبران كند.

اين فيلم 6 بار برنده جايزه و 7 بار نامزد جايزه از جشنواره فيلم كليولند، تورنتو، زوريخ و... شده است.

«محوشدگي» ساخته فاتح آكين از كشور آلمان است كه در خلاصه داستان آن آمده است: در ميان جامعه ترك‌هاي ساكن هامبورگ در آلمان، مادري فداكار مي‌خواهد انتقام مرگ خانواده خود بعد از انفجار يك بمب را بگيرد.

اين فيلم برنده 10 جايزه و نامزد 17 جايزه از جشنواره كن، گلدن گلاب، بامبي و... شده است.

«بيشتر از عسل» ساخته ماركوس ايمهوف از سوييس روايتگر نگاهي عميق به كولوني‌هاي زنبوران عسل در كاليفرنيا، سوئيس، چين و استراليا است.

اين فيلم برنده 9 جايزه و نامزد 5 جايزه از جشنواره فيلم پالم اسپرينگز، لوكارنو، جايزه فيلم سوئيس و... شده است.

«آخرين معامله» ساخته كلاوس هارو از فنلاند داستان پيرمردي متبحر در شناخت آثار نقاشي است. او در جريان يك جراحي محلي تابلوي با ارزشي را كشف مي‌كند اما هيچكس ارزش آن تابلو را باور نمي‌كند.

اين فيلم برنده 35 جايزه و 12 بار نامزد جايزه از جشنواره فيلم برلين، پالم اسپرينگز، شانگهاي و... شده است.

«نان سياه» ساخته آگوستي و يارونگا از اسپانيا است كه در خلاصه داستان آن آمده است: در دوران پس از جنگ داخلي، در حومه كاتالونيا، پسري به نام اندرو جسد يك پدر و پسر را درجنگل پيدا مي‌كند. مدارك نشان مي‌دهد كه پدر خودش قاتل است.

جوايز: برنده 31 جايزه و 11 بار نامزد جايزه (جشنواره فيلم سن سباستين، حلقه نويسندگان سينما، جايزه آريل مكزيك و..)اين فيلم برنده 31 جايزه و 11 بار نامزد جايزه از جشنواره فيلم سن سباستين، حلقه نويسندگان سينما، جايزه آريل مكزيك و... شده است.

«او آن پسر بود» ساخته دانيله چيپري از كشور ايتاليا است كه در خلاصه داستان آن آمده است: پالرمو دهه 1970: داستان دلال‌هاي ضايعات است كه زندگي روزمره‌شان ناگهانبا كشته شدن تصادفي دختر جوانشان زير و رو مي‌شود، تا اينكه بعد از مدتي پول زيادي را از دولت مي‌گيرند...

اين فيلم 4 بار برنده جايزه و 15 بار نامزد جايزه شير طلايي ونيز از جشنواره ونيز، جشنواره فيلم لندن و... بوده است.

پيش از اين قرار بود فيلمي با عنوان «نفس بكش» ساخته اندي سركيس از انگلستان نيز در اين هفته فيلم به نمايش درآيد اما به دليل عدم دريافت كپي‌رايت از فهرست فيلم‌هاي حاضر در اين رويداد حذف شد.

هفته فيلم‌هاي اروپايي 2019 كه از 18 تا 27 خرداد ماه 98 توسط موسسه سينمايي هنر و تجربه ايرانيان در خانه هنرمندان برگزار مي‌شود.