پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رايزني‌هاي «موگريني» درباره وضعيت برجام
دوشنبه، 23 اردیبهشت 1398 - 08:59 کد خبر:30935

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از سفر‌هاي منطقه‌اي خود جهت بررسي آخرين وضعيت «برجام» و تلاش در حل بحران در «ونزوئلا» خبر داد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري دانشجو، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا يكشنبه شب به وقت تهران از تلاش‌هاي خود براي «حفظ برجام» و «حل تنش در ونزوئلا» خبر داد.

آنطور كه موگريني در وبگاه خود آورده، وي هفته گذشته با سفر به آمريكاي لاتين و برخي كشورهاي حوزه بالكان درباره حل تنش در ونزوئلا، حفظ توافق هسته‌اي ايران و آينده اروپا با مقام‌هاي بلندمرتبه رايزني كرده است.

 موگريني دوشنبه و سه‌شنبه گذشته با سفر با كاستاريكا در نشست «گروه  تماس بين‌المللي» كه براي رسيدگي به امور ونزوئلا برگزار شده بود، شركت كرد.

 موگريني در اين سفر تاكيد كرد كه تنها راه ممكن براي برون رفت از اين بحران يافتن را حل مسالمت آميز و دموكراتيك است. شيلي از ديگر مقصد‌هاي رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در سفر به منطقه بود.

بر اساس اين گزارش، بحران در ونزوئلا سال گذشته پس از چراغ سبز واشنگتن به «خوان گوايدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا شروع شد و او با حمايت‌هاي برخي كشورهاي غربي خود را رئيس جمهور خود خوانده اين كشور خواند و عليه دولت قانوني ونزوئلا دست به شورش زد.

موگريني سپس به آلباني، كرواسي، اسلووني و روماني سفر كرد. وي با سفر به شهر «سيبيو» در روماني و شركت در نشست سران اتحاديه اروپا، علاوه بر رسيدگي به وضعيت آتي اين قاره، درباره واكنش جديد ايران در چارچوب برجام با نمايندگان آلمان، فرانسه، انگليس به رايزني پرداخت.

موگريني در گفت‌وگوي كوتاه با خبرنگاران پيش از ورود به جلسه غيررسمي سران دولت‌هاي عضو اتحاديه اروپا در شهر سيبيو  درباره بيانيه مشترك صادر شده حول تصميم ايران گفت: «من شخصا از اين تحولات بسيار نگرانم. ما به طور كامل متعهد به اجراي كامل برجام  هستيم.»

بر اين اساس، موقعيت برجام  سرانجام بعد از اعمال تحريم‌هاي يكجانبه آمريكا عليه ايران از سال گذشته به اين سو و تلاش (ناموفق) در به صفر رساندن صادرات نفتي ايران به خطر افتاد به طوري‌كه شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران با صدور بيانيه‌اي خطاب به كشورهاي عضو برجام، با اشاره به نهايت خويشتنداري تهران در يك سال گذشته تاكيد كرد: «در راستاي صيانت از امنيت و منافع ملي مردم ايران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهاي 26 و 36 برجام، جمهوري اسلامي ايران از روز 18 ارديبهشت 98 برخي اقدام‌هاي خود در توافق برجام را متوقف مي‌كند.»