پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نشستي درباره استاد مرتضي مطهري در تركيه
دوشنبه، 23 اردیبهشت 1398 - 08:20 کد خبر:30933

نشست علمي «انديشمند اسلامي معاصر مرتضي مطهري» با همكاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركيه و دانشكده الهيات دانشگاه آنكارا برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در مراسم افتتاحيه اين نشست كه با شركت اساتيد، دانشجويان، فرهنگ‌دوستان و علاقمندان به شهيد مرتضي مطهري در سالن كنفرانس دانشكده الهيات دانشگاه آنكارا برگزار شده بود، اسماعيل حقي اونال، رييس دانشكده الهيات دانشگاه آنكارا و محمد فرازمند، سفير جمهوري اسلامي ايران در تركيه به ترتيب به ايراد سخن پرداختند.

اسماعيل حقي اونال در سخنان خود با اشاره به شخصيت علمي شهيد مطهري، او را نامي آشنا براي مردم تركيه برشمرد و افزود: ترجمه آثار اين متفكر برجسته به زبان تركي باعث آشنايي ما با افكار و انديشه‌هاي وي شده است.

وي با اشاره به همكاري‌هاي علمي دانشكده الهيات آنكارا با رايزني فرهنگي ايران در آنكارا و برگزاري نشست‌هاي مشترك علمي و سفر خود و هيأتي از استادان دانشكده الهيات به تهران در سال‌هاي گذشته، ابراز اميدواري كرد كه اين نشست‌ها در حوزه‌هاي مختلف علوم اسلامي تداوم داشته باشد.

شهيد مطهري براي مردم تركيه، شخصيتي شناخته ‌شده‌ است

محمد فرازمند، سفير جمهوري اسلامي ايران در تركيه با اشاره به مقام علمي شهيد مطهري اظهار كرد: شهيد مطهري از شخصيت‌هاي برجسته و كم نظير در تاريخ اسلام و يكي از اسلام شناسان و محققان توانا است كه با تلاش و مجاهدت فراوان توانست در تمامي رشته‌‌هاي معارف اسلامي، صاحب‌نظري ژرف‌انديش و محققي دقيق و در پاره‌‌اي حوزه‌‌ها همچون فلسفه، فقه و اصول در قله اجتهاد قرار گيرد.

وي با اشاره به اهميت وحدت اسلامي و موضوع فلسطين از ديدگاه شهيد مطهري اظهار كرد: شهيد مطهري براي مردم فهيم تركيه شخصيتي شناخته ‌شده‌ است؛ چراكه بسياري از آثار ايشان به زبان تركي ترجمه و در اين كشور به چاپ رسيده است.

وي ابراز اميدواري كرد كه برپايي اينگونه نشست‌ها زمينه معرفي و شناخت بيشتر شخصيت‌هاي علمي و نخبگان فكري دو كشور را فراهم سازد و رهنمودهاي اين سرمايه‌هاي علمي راهگشاي نسل‌هاي جديد به ويژه جوانان براي رسيدن به جامعه ايده آل و سعادت دنيوي و اخروي براي امت اسلام باشد.

مسعود اوكوموش، معاون دانشكده الهيات دانشگاه آنكارا كه رياست نشست را بر عهده داشت، طي سخنان كوتاهي به سابقه آشنايي خود با افكار و انديشه‌هاي شهيد مطهري اشاره كرد.

يوسف توره، رييس مؤسسه فرهنگي باب علي در آنكارا هم در سخناني با عنوان «جامعيت علمي شهيد مطهري» اظهار كرد: هر نخبه‌اي بايد داراي ويژگي‌هايي باشد كه او را از ديگران برجسته و متمايز مي‌سازد. يكي از اين ويژگي‌ها، داشتن هوش بالاست كه مطهري از آن برخوردار بود.

وي يكي ديگر از ويژگي‌هاي شهيد مطهري را توجه به مسايل اجتماعي و سياسي زمان دانست و افزود: شهيد مطهري در كنار مطالعات و تأليفات علمي، نسبت به امور سياسي و اجتماعي نيز توجه ويژه داشت. او در مورد حجاب اسلامي كه نياز روز شرايط آن زمان بود، كتاب نوشته است.

سخنران بعدي، حسن قناعت لي، مشاور سابق سازمان ديانت در امور تشيع بود. وي در ابتداي سخنان خود با تشكر از دانشكده الهيات و رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به خاطر برپايي چنين نشستي، تداوم اينگونه برنامه را خواستار شد.

وي با اشاره به ترجمه برخي از كتاب‌هاي شهيد مطهري در تركيه گفت: يكي از دغدغه‌هاي شهيد مطهري بحث وحدت اسلامي بود.

ابراهيم فتح الهي، استاد الهيات دانشگاه پيام نور با عنوان «مقتضيات زمان در نظر مطهري» سخناني را ارائه كرد. وي با اشاره به ابعاد مختلف شخصيت علمي شهيد مطهري، يكي از ويژگي‌هاي بارز وي را توجه به مقتضيات زمان در پاسخگويي به سؤالات روز امت اسلام عنوان كرد.

در ادامه اين مراسم، ابراهيم ماراش، استاد فلسفه دانشكده الهيات دانشگاه آنكارا به موضوع انديشه‌هاي فلسفي استاد مطهري پرداخت.

در حاشيه اين نشست، فيلم كوتاهي از زندگي شهيد مطهري به نمايش در آمد و آثار ترجمه شده استاد مطهري به زبان تركي استانبولي كه از سوي ناشرين مختلف طي سال‌هاي گذشته در تركيه منتشر شده، در معرض ديد بازديد كنندگان قرار گرفت.