پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تورم مجارستان به بالاترين سطح رسيد
یکشنبه، 22 اردیبهشت 1398 - 11:05 کد خبر:30921

نرخ تورم مجارستان تا پايان ماه آوريل به حدود چهار درصد رسيد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازبوداپست بيزينس ژورنال، بانك مركزي مجارستان در گزارش جديد خود از مخارج مصرف كنندگان اعلام كرد با توجه به افزايش محسوس قيمت نوشيدني و مواد غذايي در اين كشور، متوسط نرخ تورم ۱۲ ماه منتهي به آوريل در اين كشور به بيش از ۳.۹ درصد رسيده است كه از اوايل سال ۲۰۱۲ تاكنون بي سابقه بوده است.

در بين بخش‌هاي مختلف، ميوه و سبزي با تورم ۲۰.۳ درصدي بيشترين نقش را در افزايش نرخ تورم داشته است و پس از آن، آرد با ۱۱.۲ درصد و نان با هشت درصد قرار دارند. از طرف ديگر بهاي نوشيدني‌ها در طول يك سال ۸.۵ درصد، تنباكو ۱۲.۷ درصد و سوخت ۶.۹ درصد افزايش داشته است.

به گفته بانك مركزي مجارستان، نرخ تورم ماهانه اين كشور نيز ۰.۹ درصد بوده است. هسته تورمي كه تغييرات مرتبط با سوخت و مواد غذايي را به دليل نوسانات بالاي آن در نظر نمي‌گيرد به ۳.۸ درصد رسيده است كه دوازدهمين افزايش متوالي ماهانه و بالاترين سطح از دسامبر ۲۰۱۲ تاكنون محسوب مي‌شود.

با وجود آن كه مجارستان يكي از بالاترين نرخ‌هاي تورم در بين كشورهاي عضو اتحاديه اروپا را دارد، بانك مركزي اين كشور اعلام كرده است نرخ تورم در سطوح معقولي باقي مانده است.

طبق اعلام اين بانك، نرخ تورم در ماه‌هاي پيش رو در سطح سه درصدي هدف‌گذاري باقي خواهد ماند.