پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بلغارستان فرصتي مناسب براي بازرگانان ايراني است
شنبه، 21 اردیبهشت 1398 - 08:11 کد خبر:30915
بلغارستان از نظر نرخ ماليات و دستمزد مزيت ويژه براي سرمايه گذاري در بين كشورهاي اروپايي دارد و قيمت تمام شده محصولات در اين كشور ارزان تر از ساير كشورهاي اروپايي است.


مسوول كميته روابط تجاري ايران و بلغارستان گفت: بلغارستان فرصتي مناسب براي بازرگانان ايراني با هدف ورود به بازار كشورهاي اروپاي شرقي و غربي است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري موج، سعيد هادئي در ديدار با عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني اصفهان بيان كرد: بلغارستان فرصتي مناسب براي بازرگانان ايراني با هدف ورود به بازار كشورهاي اروپاي شرقي و غربي است و نزديكي جغرافيايي اين كشور و امكان ارسال بار زميني اين مزيت را دوچندان مي سازد.

وي افزود: ارتباط با شركت هاي بلغاري مي تواند زمينه حضور آسان تر در بازارهاي اروپايي فراهم كند و شركت هاي ايراني مي توانند زمينه حضور شركت هاي بلغاري در منطقه خاورميانه را فراهم سازند.

هادئي از تشكيل كميته مشترك تجاري ايران و بلغارستان زير نظر اتاق بازرگاني ايران خبر داد و گفت:اين كميته آماده ارايه اطلاعات و مشاوره به فعالان اقتصادي استان اصفهان براي تجارت با بلغارستان و ساير كشورهاي مرتبط با اين كشور است و ظرفيت تبديل به اتاق مشترك بازرگاني ايران و بلغارستان دارد.

وي تصريح كرد:ارسال بار زميني به بلغارستان از تهران چهار روزه انجام مي شود و اين زمان فرصت طلايي براي حضور كالاهاي ايراني  در بازارهاي اروپايي و واردات از اتحاديه اروپاست.

هادئي ادامه داد:سالهاست كه به كشورهاي اروپاي شرقي از جمله بلغارستان توجهي از سوي بازرگانان ايراني نشده است  و در  شرايط  كنوني بايد از اين فرصت ها نهايت بهره برداري شود.

مسوول كميته روابط تجاري ايران و بلغارستان گفت:بلغارستان از نظر نرخ ماليات و دستمزد مزيت ويژه براي سرمايه گذاري در بين كشورهاي اروپايي دارد و قيمت تمام شده محصولات در اين كشور ارزان تر از ساير كشورهاي اروپايي است.

بلغارستان دروازه ورودي اتحاديه اروپا است

عضو هيات رييسه اتاق بازرگاي اصفهان نيز در اين ديدار گفت: بلغارستان به عنوان دروازه ورودي اتحاديه اروپا مي تواند فرصت جديدي براي بازرگانان اصفهان فراهم سازد.

فرشته اميني برقراري پرواز مستقيم بين ايران و بلغارستان را فرصتي براي نزديك  شدن تجار و بازرگانان دو كشور عنوان كرد و گفت:متاسفانه پرواز مستقيم بين تهران و صوفيا وجود ندارد.

بلغارستان كشوري در جنوب شرقي اروپا با جمعيت بالغ بر 3/7 ميليون نفر است.توليد ناخالص داخلي 94 ميليارد دلار است و سرانه هر نفر  12373 دلار است.حجم تجارت ايران و بلغارستان در سال 97 به 121 ميليون دلار است.