پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بلاروس؛توريست ها به منطقه ممنوعه مي روند
شنبه، 21 اردیبهشت 1398 - 07:53 کد خبر:30912

به عقيده كارشناسان، دُز راديواكتيوي كه انسان در طي يك پرواز با هواپيما دريافت مي كند بيشتر از آن چيزي است كه پس از يك روز قرار گرفتن در منطقه ممنوعه او را تهديد مي كند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رايزني فرهنگي ايران در مينسك، منطقه ممنوعه اي كه پس از واقعه پايگاه انرژي اتمي چرنوبيل در محدوده بلاروس ايجاد شد، اكنون براي توريست ها باز است.

ماكسيم كودين، معاون منطقه ممنوعه اكولوژيكي- راديواكتيوي دولتي پالسكي چنين مي گويد: "دو مسير در اين منطقه ايجاد شده است و محوطه ها و جاده هايي با پوشش تكميلي انتخاب شده اند. دُز راديواكتيوي كه ممكن است مردم دريافت كنند نيز محاسبه شده است".

وي خاطرنشان كرد كه اگر از اين مسير خارج شوند، رقم هاي دزسنج  تا حد زيادي افزايش مي يابد و پر واضح است كه قرار گرفتن در چنين مكاني خطرناك است.

هزينه گردش در اين منطقه براي يك گروه پنج نفره تقريبا برابر 340 روبل بلاروسي است. در اين بسته گردشي مبلغ راهنما نيز در نظر گرفته شده است. پس از ان كه مسيرهاي اصلي آماده شوند، گردش هاي دسته جمعي نيز آغازخواهد شد.

بر خلاف بخش اوكرايني اين منطقه، كه شهرهاي پريپيات و چرنوبيل در آن قرار دارند، در بلاروس نمي توان قبرستان وسايل فني و شهرهاي مرده پيدا كرد. در بلاروس تعداد روستاهايي كه پس از آن فاجعه خالي از سكنه شده اند، 95 پارچه است. برج هاي آتش نشاني نيز وجود دارند كه از آن ها محدوده پايگاه انرژي اتمي چرنوبيل قابل ديدن است، اما بالا رفتن از آن ها ممنوع است.

كودين اين حقيقت را توضيح مي دهد كه "با وجود محافظت در سطوح مختلف، دسترسي مردم به اين محدوده وجود داشته است"- در برخي خانه ها كف آن برداشته شده است و يا به شكلي ديگر به محل هاي سكونت به جا مانده آسيب رسيده است.

در اين مسير در نظر گرفته شده، بقاياي شركتي كه پيش تر در زمينه توليد خوراك دام تخصص داشته است نيز وجود دارد. پس از اين سانحه تجهيزات آن را تخليه نكرده اند، چرا كه شديدا در معرض راديواكتيو قرار گرفته بودند. براي اينكه توريست ها را به اين ساختمان راه داد، مي بايست خطوط سفيدي را كشيد كه از آن به بعد نبايد وارد شد.

پس از اين اتفاق در بلوك چهارم انرژي پايگاه چرنوبيل در روز 26 آوريل 1986، محدوده اي به شعاع 30 كيلومتري آن به عنوان منطقه ممنوعه شناخته شد.

مجموعا منطقه آلوده شده به راديواكتيو در بلاروس برابر حدود 46،5 هزار كيلومتر مربع است. 50 هزار كيلومتر مربع از اوكراين و همچنين مناطقي از روسيه (تقريبا 60 هزار كيلومتر مربع) نيز آسيب ديدند.