پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : استقرار سامانه دفاع موشكي آمريكا در روماني
چهارشنبه، 18 اردیبهشت 1398 - 08:48 کد خبر:30904

فرماندهي دفاع هوايي و موشكي آمريكا در بيانيه‌اي از استقرار سامانه «تاد» در روماني و عملياتي شدن آن براي دفع تهديدهاي خارج از قاره اروپا خبر داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، آمريكا پيشرفته‌ترين سامانه دفاع موشكي خود را در روماني مستقر كرد.

 به نوشته وبگاه «ديفنس بلاگ» مقر فرماندهي دفاع هوايي و موشكي آمريكا در بيانيه‌اي اعلام كرد يك فروند هواپيماي «سي-17گلوب مستر» همراه با سامانه دفاع موشكي «تاد» و پرتابگرهاي آن در پايگاه هوايي «ميهلي كوگالنيسينو» بر زمين نشسته است.

 در بيانيه فرماندهي دفاع هوايي و موشكي آمريكا آمده كه هدف از اين اقدام حمايت از ماموريت دفاع موشكي بالستيك ناتو و تقويت بي‌وقفه آمريكا از متحدانش در ناتو است.

ماه گذشته نيز مقام‌هاي ناتو گفته بودند كه آمريكا با استقرار موقت سامانه تاد در روماني، تعهد خود به دفاع موشكي بالستيك را اجرا خواهد كرد.

سامانه تاد در حال خروج از هواپيما در روماني

مقر اروپايي نظاميان آمريكا نيز يكي از دو مقر فرماندهي اين كشور با تمركز بر اروپا، بخش هايي از آسيا، خاورميانه، قطب شمال و اقيانوس اطلس است. اين مقر فرماندهي بيش از 60 هزار نيرو و پرسنل غير نظامي دارد.

 در بيانيه فرماندهي دفاع هوايي و موشكي آمريكا تاكيد شده كه سامانه دفاع موشكي تاد  همراه با سامانه دفاع موشكي «ايجيس» روماني عملياتي خواهد شد. موشك‌هاي ايجيس بخش مهمي از رويكرد ناتو  جهت حمايت از متحدان اروپايي خود است و آمريكا نيز نيروهاي خود را در منطقه جهت مقابله با تهديدهاي فزاينده ناشي از توسعه موشك هاي بالستيك در منطقه مستقر كرده است.

آمريكا اعلام كرده كه سامانه تاد بر تهديد هاي خارج از ناحيه «اروپا-آتلانتيك» تمركز خواهد داشت.

تاد، سامانه موشكي ضد بالستيك ساخت شركت «لاكهيد مارتين» است.  برد رادار اين سامانه 100كيلومتر، برد عملياتي موشك‌هاي آن 200 كيلومتر و سقف پرواز آن 150 كيلومتر است .

روسيه رقيب آمريكا نيز به تازگي در واكنش به اقدام‌هاي آمريكا از آماده شدن سامانه موشكي بسيار قدرتمند «اس-500» خبر داد.

در حالي كه مشخصات فني اس-500  مسكوت باقي مانده، اما بنابر گزارش‌ها اين سامانه اهداف فراتر از 600  كيلومتر را هدف قرار مي‌دهد. گفته مي‌شود كه اس-500 قادر به رديابي همزمان 10 هدف در حال حركت با سرعت هفت كيلومتر بر ثانيه است؛ اين سامانه در ناتو با نام «ترايمفاتور- 55 آر» شناخته مي‌شود.

يك منبع وزارت دفاع روسيه از موفقيت‌آميز بودن تمامي تست‌هاي اين سامانه دفاع موشكي  خبر داد و گفت كه اس-500 آماده ورود به مرحله توليد است.

اين منبع در گفت‌و‌گو با روزنامه «ايزوستاي» روسيه، گفت كه تكامل سامانه راداري  اس-500 به همراه سامانه «پنتسير- اس ام» در روندآزمايش‌ها مورد توجه كارشناسان بوده تا در يك چارچوب واحد بتوانند اهداف دور و نزديك را با هر سرعت و ارتفاع و حجمي، رديابي و منهدم كنند.

«آنتوان لاوروف» كارشناس نظامي روسي نيز به «روسيا اليوم » گفت كه اس-500 در چارچوب هماهنگي ميان  سامانه داراي و آتش‌باري بايد اهداف دور و به خصوص جنگنده‌ها و موشك‌هاي بالستيك و همچنين پهپادها را در آسمان منهدم كند.

به گفته وي اين سامانه همچنين مي‌تواند با سامانه «اس-400»، «اس-350» و «اس-300» به طور هماهنگ عمل كند.