پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نمايش هفت فيلم بلندايراني در صربستان
چهارشنبه، 18 اردیبهشت 1398 - 08:45 کد خبر:30903

به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بلگراد، هفت فيلم بلند ايراني در شهر نوي ساد صربستان به نمايش درآمد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بلگراد هفته فيلم ايران در فرهنگسراي اين شهر در روز دوشنبه 16 ارديبهشت با نمايش هفت فيلم بلند سينمايي با زير نويس صربي آغاز به كار كرد.

مهدي شيرازي، رايزن فرهنگي كشورمان در مراسم افتتاحيه اظهار داشت: ايران يكي از فعال ترين و پرمخاطب ترين سينماهاي جهان بوده و سالانه بطور متوسط 100 فيلم سينمايي در ايران توليد مي شود. فيلم هاي ايراني به دليل توجه به مسائل خانوادگي، ارزشي، اخلاقي و كيفيت بسيار بالا و درايت فيلم سازان ايراني با استقبال بسيار زيادي در سطح جهاني مواجه بوده است.

شيرازي با اشاره به موفقيت هاي سينماگران ايراني در عرصه هاي بين المللي اظهار داشت: سينماي ايران طي سال‌هاي اخير توجه منتقدان و كارشناسان بزرگ جهان را به خود جلب كرده و جوايز ارزشمندي را از  جشنواره هاي معتبر جهاني كسب كرده است؛ دليل عمده اين توفيقات، توجه به اخلاقيات، ارزشها و كرامت انساني است كه در داستان فيلمهاي ايراني ديده مي‏شود و بر خلاف جريان كليشه‏اي سينماي تجاري هاليوود و دنياي غرب، مملو از پيام هاي اخلاقي و عاطفي است.

 شيرازي با اشاره به رشد كمي و تكنيكي فيلمسازي در ايران، استفاده سينماگران ايراني از تكينك‏هاي مدرن روز در تهيه و تدوين فيلم را نيز خاطرنشان كرد و افزود: « محصول تلفيق خلاقيت، هنر و تكنيك به همراه موضوعات اصيل و سوژه‏هايي كه جز سرگرمي، پيامي براي مخاطب به همراه دارند، فيلم هايي است كه علاقمندان به سينما در سراسر جهان با آنها ارتباط برقرار مي‏كنند و از اين رو، جايگاه ممتاز و قابل احترامي براي سينماي ايران پس از انقلاب اسلامي بوجود آمده است.»

وي ادامه داد: سينماي ما نخستين جايزه معتبر خود را در سال ۱۹۷۴ كسب كرد و از آن هنگام تا كنون، در بيش از ۳۴۰۰ جشنواره فيلم شركت فعال داشته و ۳۶۸۵ جايزه را از آن خود كرده است كه براي مثال به كسب دو جايزه معتبر اسكار در سالهاي ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ مي توان اشاره كرد . همه اينها نشان مي دهد كه سينماي ايران در حال پيشرفت است و مخاطبان حرفه اي را به خود جلب مي كند.

در هفته فيلم ايران  فيلم هاي بچه هاي آسمان به كارگرداني مجيد مجيدي، فصل نرگس به كارگرداني و نويسندگي نگار آذربايجاني،تنهاي تنهاي تنها به كارگرداني احسان عبدي پور، ،اينجا بدون من به كارگرداني بهرام توكلي، "ملك سليمان" به كارگرداني شهريار بحراني ،"خيلي دور، خيلي نزديك" به كارگرداني رضا ميركريمي،  و فيلم "ليلي با من است" ساخته كمال تبريزي با زيرنويس صربي طي يك هفته به نمايش درخواهند آمد.

شهر نوي ساد دومين شهر بزرگ صربستان است و اين شهر به عنوان پايتخت فرهنگي اروپا در سال 2021 معرفي شده است.