پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اردوغان: ناتو بايد منطبق بر روح ناتو عمل كند
سه شنبه، 17 اردیبهشت 1398 - 09:05 کد خبر:30897

رجب طيب اردوغان در نشست ”ديالوگ مديترانه ناتو“ گفت: روابط تركيه با كشورهاي مختلف آلترناتيو همديگر نيست و آغاز چنين بحث و ادعايي به ويژه درباره خريد اس 400 روسيه توسط تركيه قابل قبول است و درست نيست.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از روزنامه تقويم چاپ استانبول، اردوغان گفت:  

در حال حاضر شاهد جنگ شديد سايبري و جنگ هيبريدي هستيم. در صحنه امنيت بين المللي شكنندگي شديدي وجود دارد. در بخش امنيت بين المللي شاهد تهديدات آسيمتريك نظير تهديدات روز افزون تروريستي عليه پيمان ناتو هستيم. اما ناتو كه يك سازمان امنيتي بين المللي با هدف حفظ ثبات تشكيل شده است  دچار نواقص و كمبودهايي شده است.

تصميمات ناتو بخوبي اجرا نمي شود و تاوان آنرا انسانهاي بي گناه و كشورهاي همسايه مناطق بحراني نظير تركيه مي پردازند.  تركيه در هشت سال اخير با تهديدات ناشي از سوريه روبرو  شده و آثار تلخ آنرا تا مغز استخوان خود در بخش سياسي ، اقتصادي، امنيتي و سياسي حس كرده است.

دوستان اردني ما اين احساس درد و رنج تركيه را بهتر درك و حس مي كنند. تركيه با پناهندگي نامنظم و تهديدات تروريستي مبارزه فوق العاده اي انجام داده است. تركيه در حال حاضر ميزبان 4 ميليون پناهنده سوري است و براي تامين نياز هاي آنها 35 ميليارد دلار هزينه كرده است. تركيه تنها كشور عضو ناتو است كه با داعش رو دررو جنگ كرده است. تركيه با عمليات شاخه زيتون ، منطقه عفرين را از اشغال حزب اتحاد دموكراتيك شاخه سوري پ ك ك خارج كرد و 320 هزار نفر از پناهندگان سوري به مناطق امن(جرابلس، عزاز ، الباب و عفرين) باز گشتند.

تركيه ابتكار عمل منطقه ادلب را در اختيار خود گرفته (با تكيه به توافق نامه آستانه و سوچي) از بروز فاجعه انساني و قتل عام صد ها هزار نفر انسان بي گناه و كوچ آنها به اروپا پيشگيري كرد.  تركيه و ساير كشورهاي عضو ناتو زير يك چتر امنيتي واحدي قراردارند. انتظار مبارزه هر يك از كشورهاي ناتو بصورن منفرد با تروريسم خلاف فلسفه وجودي ناتو است. تركيه در چهار راه منابع تهديدات تروريستي و جرايم سازمان يافته و مهاجرتهاي غير قانوني و نامنظم قرار گرفته است. تركيه ناچار است كه با پ ك ك  و يگانهاي مدافع خلق وابسته به      پ ك ك در سوريه و داعش بجنگد. تا كنون 40 هزار نفر از شهروندان تركيه در نتيجه حملات تروريستي پ ك ك كشته شده اند. در سه روز اخير 6 سرباز تركيه كشته شدند.

داعش (ابوبكر بغدادي) با پخش پيام ويدئويي تركيه را هدف قرار داد. گروه تروريستي فتح اله گولن در خارج از كشور تركيه به فعاليتهاي مخرب خود ادامه مي دهد. متاسفانه كشورهاي ديگر(غربي) امكانات فرار سركرده هاي گروه هاي تروريستي از دست عدالت را فراهم مي كنند. دشمني با اسلام در غرب امنيت جاني و مالي صدها هزار نفر انسان بي گناه را تهديد مي كند. حملات تروريستي در زلاندنو و سريلانكا نيز ابعاد عمليات تروريستي را نشان مي دهد. اگر تدابير لازم اتخاذ نشود بلاي تروريسم ابعاد گسترده تري خواهد داشت. تركيه از متحدان و دوستان ناتويي خود انتظار دارد كه منطبق بر روح ناتو عمل كنند و ارزشهاي مندرج در بيانيه تاسيس ناتو را حفظ كنند. كشورهاي متحد ناتو بايد تدابير لازم را براي مبارزه با گروه هاي تروريستي كه در ليست تروريسم ناتو درج شده است اتخاد و اجرا كنند. واقعيت اينست كه آموزش تجهيز و تحويل سلاح و مهمات به گروه هاي تروريستي كه سلاح خود را بسوي تركيه نشانه رفته اند توسط متحدان ما(آمريكا) ويا ساير كشورهاي متحد كه زيرپاي آنها فرش قرمز پهن مي كنند غير قابل قبول است. اقدامات اشتباه به بهانه مبارزه با داعش را نمي توان مشروع جلوه داد. اقدامات تركيه و جمهوري ترك قبرس شمالي در مديترانه شرقي ناشي از حقوق مشروع آنها غير قابل بحث و مناقشه است. تركيه از ناتو انتظار دارد كه براي پيشگيري از وقوع تنش در اين منطقه به تركيه كمك كند.  تركيه در برخي از مسائل ديدگاه متفاوتي دارد اما يكي از اولويتهاي اصلي پيمان ناتو مبارزه مشترك كشورهاي عضو با تهديدات مختلف است. نواقص و كمبودهاي حاضر بزرگترين آسيب و خسارتها را به اعتبار ناتو وارد مي كند. تركيه در چارچوب ماموريتهاي ناتو در كوزوو، مقدونيه و افغانستان در حال خدمت است و براي تامين وحفظ صلح اقدام مي كند.  فرماندهي نيروهاي ناتو در افغانستان دوبار به تركيه محول شد. تركيه در سال 2021 ميلادي ”فرماندهي عالي نيروهاي مشترك وظيفه آمادگي“ (فرماندهي عالي نيروهاي مشترك عملياتي آمادگي / واكنش سريع ناتو) را بر عهده خواهد گرفت.

بحث و مناقشه بر سر سامانه پدافند موشكي اس 400 غير قابل قبول است. ادعاهاي تغيير محور (گرايش از بلوك غرب به شرق) با تكيه به مسئله خريد اس 400 توسط تركيه صحت ندارد و خلاف روند تاريخي و موقعيت جغرافيايي تركيه و به معني عدم درك واقعيتموجود است. تركيه براي برقراري صلح درحوزه مديترانه به عنوان مهد تمدن اهميت زيادي قايل است. تركيه به عنوان كشور درياي مديترانه واقع در شاخه جنوب شرقي ناتو در عين حال همسايه كشورهاي ناتو است و مسئوليتهاي خود را در قبال ناتو بجا خواهد آورد و براي تبيين انديسه هاي جديد تلاش خواهد كرد.  تركيه بجاي محاسبات كوتاه مدت بر منافع ميان مدت و دراز مدت متمركز خواهد شد و معتقدم كه توان ناتو را بيش از پيش تقويت خواهيم كرد.

برگردان: سيدعلي قائم مقامي