پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نتايج انتخابات شهرداري استانبول باطل شد
سه شنبه، 17 اردیبهشت 1398 - 04:19 کد خبر:30895
شوراي عالي انتخابات تركيه با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد كه "آرا در استانبول را باطل اعلام مي‌كنيم و انتخابات در اين شهر دوباره برگزار خواهد شد."


شوراي عالي انتخابات تركيه نتايج انتخابات شهرداري كلانشهر استانبول را كه به پيروزي حزب مخالف دولت اين كشور منجر شده بود، باطل اعلام كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا)، شبكه خبري سي.ان.ان تركيه، شوراي عالي انتخابات تركيه با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد كه 'آرا در استانبول را باطل اعلام مي‌كنيم و انتخابات در اين شهر دوباره برگزار خواهد شد.'

شوراي عالي انتخابات تركيه به درخواست حزب حاكم عدالت و توسعه كه مدعي تخلفات عديده در جريان راي گيري در شهر استانبول بود، نتيجه بررسي شكايت خود را اعلام كرد.

در انتخابات 11 فروردين ماه 1398 اكرم امام اوغلو نامزد حزب جمهوري خواه خلق تركيه كه رقيب بينالي يلدريم رييس مجلس و نخست وزير سابق تركيه از حزب حاكم عدالت و توسعه بود، با وجود اعتراضات به نتيجه نزديك رقابت، پس از 25 سال برنده انتخابات اعلام شد.

پس از برگزاري انتخابات و در حالي كه نامزد حزب جمهوري خواه با 29 هزار راي پيشتاز بود، حزب عدالت و توسعه خواستار بازشماري آراي انتخابات شد و به رغم كاهش فاصله راي دو نامزد به 13 هزار راي و اعلام وجود تخلف انتخاباتي، امام اوغلو شهردار استانبول معرفي شد.

پس از معرفي اكرم امام اوغلو از حزب جمهوري خواه خلق تركيه به عنوان شهردار منتخب، حزب عدالت و توسعه به رهبري اردوغان و حزب حركت ملي با ادعاي تخلفات در جريان انتخابات و تاثير آن بر نتيجه آرا خواستار ابطال انتخابات شدند.

نوزدهمين دوره انتخابات محلي تركيه كه در جريان آن شهرداران، شوراهاي شهر و روساي مناطق به مدت 5 سال انتخاب شدند، در روز 11 فروردين ماه و با مشاركت 84 درصدي مردم تركيه برگزار شد.

هر چند كه ائتلاف جمهور متشكل از دو حزب عدالت و توسعه و حركت ملي توانست حدود 51.7 درصد از مجموع آرا را در تركيه به دست آورد، اما نتيجه را در شهرهاي آنكارا، استانبول، ازمير و آنتاليا به رقيب خود يعني حزب جمهوري خواه خلق تركيه واگذار كرد.

در حال حاضر 49 شهرداري از 81 شهرداري تركيه در كنترل حزب حاكم عدالت و توسعه قرار دارد.