پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : جداسازي اينترنت روسيه و واكنش‌هاي منفي
دوشنبه، 16 اردیبهشت 1398 - 13:10 کد خبر:30891

 چند روز پيش كه خبر وضع قانون جداسازي اينترنت روسيه از ساير نقاط جهان منتشر شد، حالا سيل عظيمي از شهروندان روس كه به مخالفت و اعتراض به پياده سازي اين قانون روي آورده‌اند، در اين كشور درحال افزايش هستند.

پس از آنكه مدت‌هاي طولاني بحث بر سر جداسازي اينترنت روسيه از ساير مناطق جهان و شبكه بين‌المللي اينترنت بالا گرفته بود و اين طرح با موافقان و مخالفان متعددي در اين كشور پهناور مواجه شده بود، روز گذشته ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه، قانون مذكور را به امضا رساند تا بدين ترتيب بتواند سرورهاي اينترنت در اين كشور را از وابستگي به ساير خدمت‌دهندگان خارجي برهاند و شبكه مجازي خود را مستقل كند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، بر اساس اين قانون، سرورهاي اينترنت روسيه بايد اتصال خود به سرورهاي موجود در ساير نقاط جهان را قطع كنند تا بدين ترتيب كنترل و نظارت بيشتري بر روي محتواي منتشر شده در فضاي مجازي اعمال كرده و فعاليت كاربران روسي در شبكه‌هاي اجتماعي مختلف را محدود كنند تا در صورت بروز هر گونه جرم در محيط اينترنت از سوي نهادهاي مسئول دولتي و سياسي روسيه قابل پيگيري و رديابي بيشتر و بهتري باشد.

چين و روسيه دو كشوري كه همواره به سانسور و فيلترينگ محتواي منتشر شده در فضاي مجازي و بستن شبكه‌هاي اجتماعي و اپليكيشن‌هاي مختلف نظير تلگرام و محدودسازي فعاليت و دسترسي كاربران مشهورند، تاكنون اقدامات متعددي را بدين منظور انجام داده‌اند كه در آخرين اخبار و گزارش‌هاي منتشر شده در وب سايت زد دي نت، اين طرح از چند ماه قبل در دستور كار نهادهاي مسئول ورگولاتوري‌هاي روسيه بوده كه با مخالفت‌هاي فراواني نيز از سوي شهروندان و فعالان آزادي بيان در اين كشور روبرو شده است. در ماه‌هاي اخير راهپيمايي‌هاي زيادي نيز تحت عنوان «اينترنت آزاد» در اين كشور صورت گرفت كه به گفته بسياري از رسانه‌هاي خبري، يكي از بزرگترين گردهمايي و راهپيمايي‌هاي تاريخ معاصر روسيه به شمار مي‌رود.

طبق آمار، بالغ بر ۵۲ درصد از مردم روسيه با اين طرح به كلي مخالف هستند و بر اين باورند كه دولت اين كشور حق ندارد در دسترسي و فعاليت‌هاي اينترنتي آنها اختلال و محدوديت ايجاد كند. حالا به نظر مي‌رسد كه بسياري از شهروندان روسيه به پياده سازي اين طرح و اعمال قانون سانسور و فيلترينگ اينترنت در اين كشور كه به محدوديت فعاليت كاربران در فضاي مجازي مي‌انجامد، اعتراضات گسترده‌اي نشان داده‌اند اما اين طور كه تاكنون شواهد نشان داده است، به نظر مي‌رسد كه تمامي اين مخالفت‌ها و اعتراضات بي نتيجه بوده و روسيه قصد دارد قانون مذكور را اجرايي كند.