پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اعزام نيروي كار ايراني به روماني و بلغارستان
جمعه، 13 اردیبهشت 1398 - 08:07 کد خبر:30871

مدير كل كاريابي‌هاي وزارت كار از مذاكره با كشورهاي روماني، بلغارستان، كره جنوبي و ژاپن براي اعزام نيروي كار خبر داد و گفت: براي امسال اعزام ۵ هزار نيروي كار هدفگذاري شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) محمد اكبرنيا با اشاره به آخرين وضعيت اعزام نيروي كار ايراني به خارج از كشور اظهار داشت: از سال گذشته اقداماتي براي اعزام نيروي كار صورت گرفت تا اين عمليات كه تا پيش از اين به صورت موردي توسط كاريابي‌ها صورت مي‌گرفت، به صورت سيستماتيك و هدفمند انجام شود.

وي ادامه داد: در همين راستا پس از مذاكره با كشورهاي آلمان و كرواسي، فراخوان اعزام نيروي كار به اين دو كشور صادر شد؛ علاوه بر اين با سفراي ساير كشورهايي كه متقاضي نيروي كار ايراني هستند، مذاكراتي صورت گرفته تا در سال جاري در رابطه با اعزام نيروي كار گام جديدي را برداريم.

مدير كل هدايت نيروي كار و كاريابي‌هاي وزارت كار، درباره فراخوان اعزام نيروي كار به كشور آلمان با بيان اينكه اين كشور ساليانه به بيش از ۲۵۰ هزار نيروي كار خارجي نياز دارد، گفت: كشور آلمان محدوديتي براي ميزان تأمين نيروي كار خارجي خود از ايران ندارد.

وي با اشاره به ثبت نام از متقاضيان واجد شرايط اشتغال در كشور آلمان افزود: در اين زمينه نيز با هماهنگي وزارت امور خارجه دفتر هدايت و حمايت از نيروي كار ايراني در آلمان تأسيس شده تا فرايند مذاكره و مصاحبه با متقاضيان از طريق اين دفتر انجام شود.

اكبرنيا با اشاره به اينكه يكي از شروط اعزام نيروي كار به آلمان داشتن مدرك زبان سطح B۱ آلماني است، گفت: كساني كه شرايط لازم را داشته باشند، فرايند ثبت نام و مصاحبه آنها با كارفرمايان آلماني از طريق دفتر هدايت و حمايت نيروي كار طي مي‌شود اما در خصوص متقاضيان صاحب صلاحيتي كه زبان آلماني نمي‌دانند نيز در حال مذاكره هستيم تا در صورت توافق از طريق مراكز آموزشي از جمله جهاد دانشگاهي به صورت فشرده دوره‌هاي زبان آلماني را بگذرانند.

وي همچنين درباره اعزام نيروي كار به كشور كرواسي با بيان اينكه اين كشور براي جذب بيش از ۵۰ هزار نيروي كار خارجي از كشورهاي مختلف از جمله ايران برنامه ريزي كرده است گفت: انجمن كارفرمايان اين كشور اخيراً در سفر به ايران براي جذب ۳۰۰ نفر نيروي كار ايراني در مرحله اول اعلام آمادگي كردند كه با آغاز اعزام اين ميزان نيروي كار ايراني، مي‌توان اين همكاري را ادامه داد.

مدير كل هدايت نيروي كار و كاريابي‌هاي وزارت كار، با اشاره به توقف ثبت نام براي اعزام نيروي كار به كرواسي افزود: در حالي كه نياز كشور كرواسي به نيروي كار ايراني در اين مرحله ۳۰۰ نفر است اما حدود ۱۰ هزار نفر اعلام آمادگي كردند به همين منظور ثبت نام متوقف شد تا پس از ايجاد بانك اطلاعات از اين افراد، فرايند بررسي صلاحيت متقاضيان آغاز شود.

اين مقام مسئول در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي درباره آخرين مذاكرات براي اعزام نيروي كار به ساير كشورها افزود: با كشورهاي روماني، بلغارستان، كره جنوبي و ژاپن در سطح معاونت توسعه كارآفريني وزارت كار مذاكرات لازم صورت گرفته است. كشور ژاپن نيروي كار زيادي نياز دارد اما يكسري موانع از گذشته وجود داشته كه در حال پيگيري از وزارت امور خارجه هستيم تا پس از رفع اين موانع اعزام نيروي كار به ژاپن از سر گرفته شود.

اكبرنيا گفت: با سفراي كشورهاي روماني، بلغارستان و كره جنوبي نيز مذاكرات براي اعزام نيروي كار صورت گرفته كه در اين رايزني‌ها توافق كرديم كميته‌هاي كارشناسي براي پيگيري و سازوكارهاي اعزام نيروي كار تشكيل شود.

مدير كل هدايت نيروي كار و كاريابي‌هاي وزارت كار ادامه داد: اگر مذاكرات طبق برنامه ريزي ادامه يابد و موانعي در اين فرايند ايجاد نشود، اميدواريم براي آغاز راه و جهش ۱۰۰ درصدي در اعزام نيروي كار، در سال جاري حداقل ۵ هزار نفر به خارج از كشور اعزام شوند.