پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تئاتر در بلاروس
جمعه، 13 اردیبهشت 1398 - 06:59 کد خبر:30865
گروه گزارش و تحليل


تاريخچه تئاتر در بلاروس
 تاريخ تئاتر در كشور بلاروس از دهه 20 قرن بيستم بر روي سن اولين تئاتر درام دولتي آغاز مي شود كه در تركيب آن تك نوازان اپرا، گروه هاي كر و باله و اركستر سمفوني وجود داشته است. در اين تئاتر نمايشنامه هاي موسيقايي- دراماتيك، اپرا و باله برگزار مي شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رايزني فرهنگي ايران در مينسك، در سال 1917 اولين انجمن درام و كمدي ايجاد شد و در سال 1920 تئاتر دولتي بلاروس (تئاتر كنوني "يانكا كوپالا"ي آكادمي ملي) بوجود آمد.

آكادمي دولتي هنر بلاروس در سال 1945 فعاليت خود را از دانشكده بازيگري به رياست ي. آ. ميروويچ آغاز كرد. در سال 1971 اين دانشكده به دليل وارد كردن تخصص هاي جديد تغيير نام داد و تبديل به دانشكده تئاتر شد.

تئاتر آزاد بلاروس شهرت جهاني دارد و روزنامه «The New York Times» نمايشنامه «Burning Doors» آن را يكي از بزرگترين وقايع تئاتر سال 2017 ناميد.

سياست هاي فرهنگي در حوزه تئاتر
آثار تئاتر كشور بلاروس به لحاظ سياست هاي فرهنگي در راستاي سيستماتيك كردن ارزش هاي جامعه  بلاروس، انعكاس تجربه معنوي ملت و ويژگي ها و سنت هاي آن است.

از جمله اقداماتي كه در 5 سال اخير در اين حوزه براي بهبود فعاليت آن انجام شده است مي توان به تعميرات اساسي و تامين تئاتر "يانكا كوپالا"ي آكادمي ملي، تئاتر نوجوانان جمهوري بلاروس، تئاتر دولتي جوانان بلاروس با تجهيزات جديد صحنه، اشاره كرد.

اجرايي كردن سياست دولتي در زمينه هنر تئاتر موجب بدست آوردن نتايج لازمه شده است:
-    ثبات روند فعاليت تئاتر در توليد منظم نمايشنامه هاي جديد،
-     تكميل اعضاي گروه ها توسط كادرهاي هنري آماده،
-    جشنواره ها و تبادل گروه ها با كشورهاي ديگر.

در برنامه سياست هاي فرهنگي دولت بلاروس اين امر نهادينه شده است كه صحنه هاي تئاترها نبايد فضايي براي مشتعل شدن دشمني اجتماعي و ميان مليتي و افزايش بدخواهي و مسائل غيراخلاقي باشد.

بودجه سازمان هاي دولتي مرتبط با تئاتر توسط دولت تامين مي شود.

بودجه دولت براي اجراهاي جديد تئاتر در سال 2019 به اندازه 24 درصد افزايش يافت. ايرينا دريگا، رئيس مركز كل مراسم فرهنگي دولتي خاص و هنر حرفه اي وزارت فرهنگ در اين باره به خبرنگاران اطلاع داد.

وزارت فرهنگ سعي دارد تا از كارگردانان و بازيگران جوان حمايت كند و براي آن ها شرايط را براي خلق هنر در بلاروس مهيا كند. در سال 2018 اولين نتايج مثبت اين آزمايش، ديده شد: در تئاترهاي مهم كشور نمايشنامه هايي از برندگان مسابقات كارگرداني به روي صحنه رفتند و آن ها آثاري از نويسندگان جوان بودند. يكي از وقايع مهم سال گذشته، پنجمين مسابقه هنر تئاتر با عنوان "جايزه تئاتر ملي" بود.

تئاترهاي كشور بلاروس
چهار تئاتر در بلاروس داراي عنوان "ملي" هستند، از جمله آن ها تئاتر بزرگ اپرا و باله است.

جمعا در بلاروس 29 تئاتر حرفه اي شامل 20 تئاتر درام و موسيقيايي، 8 مورد كودك و نوجوان و يك عنوان اپرا و باله وجود دارد.

در حال حاضر 28 تئاتر دولتي در بلاروس وجود دارد. كشور بلاروس به غير از پايتخت، تئاترهايي در شهرهاي بوبرويسك، برست، ويتبسك، گرودنا، ماگيليوف، موزير، مالادچنا، پينسك و اسلونيم نيز دارد.

بزرگترين تئاتر شهر مينسك، تئاتر بزرگ اپرا و باله آكادمي ملي جمهوري بلاروس است و علاوه بر آن تئاترهاي زير نيز در اين شهر فعاليت دارند:
-    تئاتر درام "ماكسيم گوركي" آكادمي ملي،
-     تئاتر "يانكا كوپالا"ي آكادمي ملي،
-     تئاتر موسيقيايي آكادمي دولتي بلاروس،
-     تئاتر دولتي عروسكي جمهوري بلاروس،
-    تئاتر نوجوانان جمهوري بلاروس،
-    تئاتر- استوديوي "بازيگر سينما"،
-     تئاتر درام جمهوري بلاروس،
-    تئاتر هنر معاصر،
-    تئاتر دولتي آهنگ جوانان،
-    تئاتر درام ارتش بلاروس،
-     تئاتر دولتي جوانان بلاروس،
-     تئاتر درام جديد،
-     تئاتر "زنيچ" تك بازيگري منظوم بلاروس و غيره.

تئاتر بزرگ بلاروس بيشترين تماشاچي را در سال 2018 از آن خود كرده است. اين موضوع توسط كميته آمار ملي مشخص شد. تئاتر اپرا و باله بلاروس در ميان تئاترهاي پايتخت نيز محبوب ترين است و 13،9 درصد از تماشاچيان را به خود اختصاص داده است.

از ميان 1075 نمايشنامه، 339 اثر از نويسندگان بلاروسي است.

تئاتر بزرگ اپرا و باله آكادمي ملي جمهوري بلاروس

در روز 25 ماه مي سال 1933 تئاتر اپرا و باله با اپراي "كارمن" به رياست خواننده بزرگ بلاروسي، لاريسا الكساندروفسكايا افتتاح شد. بلاروس در آن زمان مركز هنر موسيقايي- درام و هنر اجرايي بدست آورد و با ميراث اپراي اروپايي مانوس و وارد روند فرهنگي جهاني شد.

اولين نمايشنامه ها در سال 1933 "يوگني آنگين" و "بي بي پيك" اثر چايكوفسكي بودند.

در سال هاي جنگ جهاني دوم اين تئاتر به شهرهاي گوركي و كاوروف روسيه منتقل شد و فعاليت هنري خود را ادامه داد و در سال 1944 پس از آزادي پايتخت بلاروس به مينسك بازگشت.
در سال 2009 اين تئاتر پس از بازسازي دوباره افتتاح شد. از سال 2009 تا 2018 حدود 60 نمايشنامه در اين مركز اجرا شده است.

در حال حاضرگريدوشكو ولاديمير پاولوويچ به عنوان مدير كل تئاتر بزرگ اپرا و باله فعاليت دارد.  رياست هنري آن بر عهده والنتين يليزاريف، هنرمند ملي اتحاد جماهير شوروي و برنده جايزه دولتي جمهوري بلاروس است.

امروزه در اين تئاتر 49 دارنده مدال فرانسيسك اسكارينا، 3 دارنده نشان فرانسيسك اسكارينا، 35 هنرمند شايسته جمهوري بلاروس، 13 هنرمند ملي بلاروس، 2 شخصيت شايسته فرهنگ و هنر جمهوري بلاروس و 8 برنده جايزه دولتي فعاليت دارند. اين تئاتر با بيش از 30 كشور جهان تبادل گروه هاي هنري دارد و 30 تفاهمنامه همكاري با بزرگترين تئاترهاي كشورهاي ديگر به امضاء رسانده است.

جشنواره هاي تئاتر در بلاروس
فعاليت تئاتري بلاروس سرشار از وقايع جشنواره اي است. از سال 1996 در برست جشنواره بين المللي تئاتر با نام "برج سفيد" برگزار شد. ماگيليوف فضايي براي همايش بين المللي تئاتر جوانان با عنوان «М@art. Контакт» است. در ويتبسك در چهارچوب جشنواره بين المللي هنرهاي "بازار اسلاوها" يا "اسلاويانسكي بازار"، برنامه "ديدارهاي تئاتري" برپا مي شود.
 پايتخت بلاروس نيز جشنواره هاي زير را ميزباني مي كند:
-    جشنواره بين المللي هنر تئاتر تحت عنوان "پانوراما"،
-    جشنواره بين المللي تئاترهاي دانشجويي "تئاترالني كوفار"،
-     همايش بين المللي هنر تئاتر "تئارت"،
-    و جشنواره بين المللي تئاترهاي عروسكي.

اخبار فعاليتهاي تئاتري در بلاروس

روز جهاني تئاتر سال 2019 در بلاروس
روز جهاني تئاتر، يك جشن مربوط به حرفه كارمندان و ميليون ها تماشاچي تئاتر است كه به ابتكار يونسكو هر ساله در روز 27 مارس برگزار مي شود.

به طور سنتي، روز جهاني تئاتر در انجمن بين المللي كودكان مينسك برگزار شد. امسال در جشن سالگرد اين جشنواره، گروه هايي از تئاترهاي روسيه، ليتواني، اوكراين، لهستان، استوني، لتوني و اسلوواكي (جمعا 200 شركت كننده) گرد هم آمدند. بازيگران نوجوان تئاتر بر روي سن كاخ فرهنگ شهر، نمايشنامه هاي درام معاصر و داستان هاي عرفاني را به اجرا در آوردند.

آغاز به كار همايش تئاتر در ماگيليوف
 اين همايش بين المللي جوانان با نام «М.@rt.контакт» براي چهاردمين بار برگزار مي شود. امسال 23 تئاتر از 10 كشور جهان در اين برنامه شركت كرده اند.

به منظور بحث و گفتگو درباره نمايشنامه ها، منتقداني از نسل هاي مختلف به اين مراسم دعوت شده اند. يك مركز مطبوعاتي جوانان نيز براي بررسي برنامه، كار با تماشاچيان و ارتباط با شركت كنندگان و ميهمانان و همچنين آماده سازي مطبوعات و فعاليت در شبكه هاي اجتماعي در نظر گرفته شده است.

يكي ديگر از برنامه هاي روز جهاني تئاتر، شركت هنرمندان جوان از 8 كشور جهان در همايش تئاتري با نام "گامها" در مينسك است. پنجمين همايش "گام ها" در روز 25 مارس در كاخ فرهنگ مينسك افتتاح شد و بيش از 200 شركت كننده داشت. ساكنين پايتخت بلاروس و ميهمانان توانستند تا روز 28 مارس اجراهايي را از گروه هايي از بلاروس، روسيه، ليتواني، اوكراين، لهستان، لتوني و اسلوواكي تماشا كنند. ده نمايشنامه به منظور مسابقه و يك مورد خارج از مسابقه به هيئت داوران ارائه شد.

در روز جهاني تئاتر، برندگان جايزه "طاووس كريستال" معرفي شدند.

اهداي اين جايزه، يكي از قديمي ترين مراسم در تئاترهاي بلاروس است و براي بيست و هفتمين بار برگزار شد.  اين جايزه از آن الكساندر پارفنوويچ، هنرمند شايسته بلاروس از تئاتر "دونين مارتسينكويچ" استان ماگيليوف شد. وي نه تنها صحنه هاي تئاتر را به تسخير خود در آورده است، بلكه سينماپرداز فيلم هاي خارجي نيز مي باشد. امروزه با گروه تئاتر بوبرويسك همچنان به خلق نمايش هاي تئاتر مي پردازد.  تامارا گارياچوا، هنرمند تئاتر عروسكي گومل نيز در فهرست برندگان جوايز قرار دارد و دارنده "فرشته كريستال" شد.

تئاتر مشترك بلاروس و استوني " ديدن فيل صورتي" به مناسبت اين روز در مينسك به نمايش در مي آيد. اين نمايشنامه مربوط به پروژه بين المللي تئاتر با نام HomoCosmos
براي اواخر ماه آوريل بر روي صحنه فضاي جديد HIDE در نظر گرفته شده است.

موضوع اصلي اين نمايشنامه افول شخصيت و تخريب آن است. اين اثر نه تنها يك كمدي ساده، بلكه نوعي درام تخيلي نيز است كه در آن موضوعات پيچيده اي چون تنهايي، گرايش به عشق و افسردگي مطرح مي شوند.

تئاتر يانكا كوپالاي آكادمي ملي به همين مناسبت يك برنامه فرهنگي و آموزشي راه اندازي كرد. اين تئاتر در آستانه صدمين فصل خود مرزهاي آكادمي را با چنين برنامه اي گسترش مي دهد. اولين ديدار آن با گنادي آفسيانيكوف، هنرمند ملي اتحاد جماهير شوروي و بلاروس است. ماراتون جشن دو هفته اي و داستان هاي كوپالا به مناسبت روز جهاني تئاتر نيز از شب نشيني هنري آغاز شد. تماشاچيان اين امكان را دارند كه با گروه تئاتر و مسئول نمايشنامه "دو روح" و "راديوا پرودوك" به بحث و گفتگو بپردازند.

از ميان مخاطبان تئاتر بزرگ بلاروس30٪ خارجي هستند.
به گفته سوتلانا كازولينا، معاون مدير كل تئاتر بزرگ اپرا و باله بلاروس تماشاچياني از ده ها كشور به صورت منظم به اين تئاتر مي آيند. موارد زير را مي توان در رديف ده كشوري نام برد كه در صدر قرار دارند: آلمان، ايتاليا، بلژيك، فرانسه، روسيه، اوكراين، آمريكا، كانادا، مكزيك، اتريش. در سال هاي اخير در تئاتر بزرگ بيش از 50 نمايشنامه جديد و حدود 90 اجرا انجام شده است. ماه ديگر اثري با نام "خفاش" از ايوگان شاترائوس به روي صحنه مي رود.

پر مخاطب ترين سالن هاي تئاتر بلاروس معرفي شدند.
اين موضوع توسط كميته آمار ملي مشخص شد. در سال گذشته 1783200 نفر از تئاترهاي بلاروس بازديد كردند. در شش تئاتر برتر، سه مورد از مينسك و سه مورد از مناطق هستند.

طبق اطلاعات اين كميته، تئاتر بزرگ اپرا و باله آكادمي ملي بلاروس با 247200 بازديد كننده در رده اول قرار دارد.

جايگاه دوم (با 136100 نفر) به تئاتر موسيقيايي آكادمي دولتي بلاروس و مقام سوم (با 94700 نفر) به تئاتر استان گردودنا اختصاص دارند.

تئاتر درام استان گومل، تئاتر "يانكا كوپالا"ي آكادمي ملي و تئاتر درام وكمدي "و. اي. دونين مارتسينكويچ استان ماگيليوف در رديف هاي بعدي ايستاده اند.

جمعا در بلاروس 29 تئاتر حرفه اي شامل 20 تئاتر درام و موسيقيايي، 8 مورد كودك و نوجوان و يك عنوان اپرا و باله وجود دارد.

هفته تئاتر كارخود را در موزه كوپالوفسكي از 27  مارس شروع كرد.

ديدارهاي هنري و سخنراني ها در قالب اين برنامه تا 9 آوريل ادامه خواهند داشت. در اين مراسم در روز 5 آوريل مي توان با نيكلاي پينيگين، مدير هنري تئاتر درام اصلي ديدار داشت. به منظور حضور در تمام ديدارهاي اين هفته بايد در سايت اين تئاتر ثبت نام كرد.

پروژه تئاتر خياباني در مينسك اجرا مي شود.

هر شنبه در فصل تابستان در تقاطع خيابان هاي كامسامولسكايا و روالوتسيونايا موسيقي به صدا در خواهد آمد و مجسمه ها زنده مي شوند. از 1 ژوئن نيز در همين مكان پروژه تئاتر "بدون سن" آغاز به كار مي كند. اين پروژه، جشنواره اي است كه نمايش هاي خياباني معاصر و تعاملات آموزشي، بازيگران با استعداد، استوديوهاي هنر كودكان، تئاترها و مراكز فرهنگي، هنرمندان و نمايندگان برجسته حرفه هاي هنري را به يكديگر پيوند مي دهد.

اولين بار براي تبديل شدن خيابان ها به پياده رو براي استراحت و تفريح در سال 2012 سخن به ميان آمد.