پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تظاهرات كارگران صربستاني براي افزايش دستمزد
پنجشنبه، 12 اردیبهشت 1398 - 08:35 کد خبر:30862

اتحاديه هاي كارگري صربستان با برگزاري تظاهرات در بلگراد در روز جهاني كارگر خواستار افزايش دستمزد، حقوق و شرايط بهتر كاري شدند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، نمايندگان اتحاديه هاي مستقل كارگري صربستان و اتحاديه هاي كارگري غير مستقل در اين كشور روز چهارشنبه در تظاهراتي خواستار افزايش حقوق و دستمزد كارگران شدند.

'ليوبيساو اوربوويچ' رئيس اتحاديه هاي كارگري مستقل صربستان گفت كه حداقل دريافتي نمي تواند سبد مصرف كننده براي خانواده ها را تامين كند.

وي افزود: ميانگين دستمزد چهل درصد زير سبد مصرفي است، بنابر اين چطور مي توانيم زندگي و در اين كشور زنده بمانيم.

'زوران ستويليكوويچ' رئيس اتحاديه هاي كارگري غير مستقل صربستان نيز در اين باره به معضلات اقتصادي و شرايط نامناسب كاري اشاره كرد و گفت كه چند سال است كارگران به غير از شرايط كاري شايسته و حقوق مناسب به دنبال چيز ديگري نيستند.

'زوران جورجويچ' وزير كار و امور اجتماعي صربستان نيز در روز جهاني كار، گفت: متوسط حقوق و دستمزد در صربستان در مقايسه با سال 2012 كه 345يورو بوده، اكنون بالغ بر 462 يورو است.
وي همچنين به ميزان درصد بيكاري در كشور كه در سال 2012 بالغ بر 26 درصد بوده، اشاره كرد و گفت كه اكنون درصد بيكاري 11.9 درصد است.

وزير كار و امور اجتماعي صربستان افزود: در حال حاضر 180 كارخانه جديد در صربستان گشايش يافته و بسياري در اين كارخانه ها و شركت ها مشغول به كار هستند.

جورجويچ ادامه داد: درسه ماه اول سال جاري ميلادي تعداد شاغلين در صربستان 2 ميليون و 147 هزار و 948 نفر هستند كه 2.7درصد نسبت به سال گذشته در همين فاصله زماني افزايش داشته است و اين در حاليست كه در سال 2012 تعداد شاغلين در صربستان يك ميليون و 727 هزار و 48 نفر بوده است.