پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : شمار شاغلين اروپايي ركورد زد
سه شنبه، 10 اردیبهشت 1398 - 12:04 کد خبر:30849

مركز آمار اتحاديه اروپا از ركوردشكني جديد در شمار شاغلين اروپايي خبر داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، تا پايان سال ۲۰۱۸ شمار جمعيت شاغل ۲۰ تا ۶۴ ساله اروپايي به ۷۳.۲ درصد افزايش يافته است كه يك درصد بيش‌تر از رقم ثبت شده در سال ۲۰۱۷ و ركوردي جديد در آمار اشتغال اتحاديه اروپا و منطقه يورو محسوب مي‌شود.

اتحاديه اروپا براي سال ۲۰۲۰، دستيابي به نرخ اشتغال ۷۵ درصد را هدف گذاري كرده است. نرخ مثبت اشتغال هم براي زنان و هم براي مردان محسوس بوده است: نرخ اشتغال زنان از سال ۲۰۱۰ بدين سو همواره افزايشي بوده است. اكنون به ۶۷.۴ درصد در سطح اتحاديه اروپا رسيده است.

به گفته مركز آمار اتحاديه اروپا، هم اكنون ۱۳ كشور از كشورهاي عضو به هدف سال ۲۰۲۰ رسيده‌اند به گونه‌اي كه نرخ اشتغال در اين كشورها از ۷۵ درصد گذشته است. سوئد با ثبت نرخ اشتغال فوق‌العاده ۸۲.۶ درصدي پيشتاز است و پس از اين كشور، جمهوري چك و آلمان هر دو با ۷۹.۹ درصد، استوني با ۷۹.۵ درصد، هلند با ۷۹.۲ درصد، انگليس با ۷۸.۷ درصد، دانمارك با ۷۸.۲ درصد و ليتواني با ۷۷.۸ درصد قرار دارند.

لتوني، فنلاند، اتريش، پرتغال و اسلووني نيز از ديگر كشورهايي هستند كه تا پايان سال ۲۰۱۸ موفق شده‌اند به نرخ هدف گذاري شده اتحاديه برسند و نرخ جمعيت شاغل آنها از ۷۵ درصد بگذرد.

كمترين نرخ اشتغال نيز در اين مدت متعلق به يونان با ۵۹.۵ درصد بوده است و پس از اين كشور، ايتاليا با ۶۳ درصد، كرواسي با ۶۵.۲ درصد و اسپانيا با ۶۷ درصد قرار دارند.

منطقه يورو شامل ۱۹ كشور بلژيك، آلمان، استوني، ايرلند، يونان، اسپانيا، فرانسه، ايتاليا، قبرس، لتوني، ليتواني، لوكزامبورگ، مالت، هلند، اتريش، پرتغال، اسلووني، اسلواكي و فنلاند است كه از يورو به عنوان واحد پولي خود استفاده مي‌كنند. اتحاديه اروپا نيز داراي ۲۸ عضو است كه شامل ۱۹ كشور عضو منطقه يورو به علاوه انگليس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارك، سوئد، كرواسي، جمهوري چك و روماني است.