پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تاچي: صربستان بايد كوزوو را به رسميت بشناسد
سه شنبه، 10 اردیبهشت 1398 - 09:38 کد خبر:30848
مركل پيشتر گفته بود پيشرفت اخير در مناقشه ديرينه ميان يونان و مقدونيه بر سر نام آن مي‌تواند مدلي براي حل و فصل اختلافات صربستان و كوزوو شود. او در نشست اخير گفت: ما با اين ابتكارعمل مشترك موافقت كرديم چون به چشم‌انداز اروپايي كشورهاي غرب بالكان متعهد هستيم.


رئيس‌جمهوري كوزوو تاكيد كرد صربستان بايد اين جمهوري را به رسميت بشناسد و از ايده ايجاد هرگونه مدلي از خودمختاري با اختيار اجرايي يا حاكميت دوگانه در منطقه صرب‌نشين شمال آنجا دست بردارد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اسپوتنيك، نشستي غير رسمي از كشورهاي غرب بالكان با مشاركت آنگلا مركل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماكرون، رئيس‌جمهوري فرانسه در برلين برگزار شد و نمايندگان رهبري آلباني، بوسني و هرزگوين، مقدونيه شمالي، صربستان، مونته‌نگرو و كوزوو در آن شركت داشتند. فدريكا موگريني، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا هم در جلسه حاضر بود.

هاشم تاچي، رئيس‌جمهوري كوزوو در فيس‌بوك نوشت: صربستان بايد استقلال كوزوو را به رسميت بشناسد و مسئله حاكميت ما را كنار بگذارد. تقاضا يا آرزوهايي مبني بر اينكه جامعه شهرداران صرب‌ها با مجوزي اجرايي، مطابق با مدل جمهوري صرب بوسني در بوسني و هرزگوين مي‌تواند در شمال كوزوو تشكيل شود، هرگز اجرايي نخواهد شد. نه بر اساس مدل دو آلمان و نه حتي با حاكميت دوگانه.

كوزوو به صورت يكجانبه در ۱۷ فوريه ۲۰۰۸ از صربستان اعلام استقلال كرد. بيش از ۱۰۰ كشور عضو سازمان ملل متحد اين جمهوري را به رسميت شناختند. صربستان و همچنين روسيه، چين، ايران، اسپانيا، يونان و شماري ديگر از كشورها و رژيم صهيونيستي هنوز استقلال كوزوو را به رسميت نشناختند. صربستان سال ۲۰۱۱ تحت فشار بروكسل، مذاكراتي را براي عادي‌سازي روابط با آلباني‌تبارهاي كوزوو با ميانجيگري اتحاديه اروپا آغاز كرد. اين مذاكرات اكنون به حالت تعليق درآمده است.

توافق صربستان-كوزوو به از سرگيري مذاكرات

در جريان نشست روز دوشنبه برلين، رهبران آلمان و فرانسه به اين دشمنان ديرينه هشدار دادند حل و فصل مناقشه مذكور براي آينده روابط با اتحاديه اروپا حياتي است. هاشم تاچي و الكساندر ووجيچ، رئيس‌جمهوري صربستان شامگاه دوشنبه با ديدار دوباره در اوايل ژوئيه در پاريس موافقت كردند.

مركل پيشتر گفته بود پيشرفت اخير در مناقشه ديرينه ميان يونان و مقدونيه بر سر نام آن مي‌تواند مدلي براي حل و فصل اختلافات صربستان و كوزوو شود. مركل در كنار ماكرون با اشاره بر چشم‌انداز روابط نزديكتر با بلوك اتحاديه اروپا گفت: ما با اين ابتكارعمل مشترك موافقت كرديم چون به چشم‌انداز اروپايي كشورهاي غرب بالكان متعهد هستيم. اين به نفع اروپاست كه تحول مثبتي در اين منطقه رخ دهد.

مركل و ماكرون تاكيد كردند، چشم‌اندازهاي عضويت در اتحاديه اروپا در دستوركار نشست برلين قرار نداشت اما در كميسيون اروپايي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. رئيس‌جمهوري فرانسه تاكيد كرد: بلكه اين درباره سياست برقراري ثبات است كه ما براي اين منطقه مي‌خواهيم.