پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تلاش براي از سرگيري مذاكرات صربستان و كوزوو
دوشنبه، 9 اردیبهشت 1398 - 11:48 کد خبر:30840

رهبران اتحاديه اروپا شامل صدر اعظم آلمان و رئيس‌جمهوري فرانسه در جريان اجلاس منطقه‌اي امروز (دوشنبه) در شهر برلين تلاش مي‌كنند صربستان و كوزوو را مجدداً به پاي ميز مذاكره كشانده تا گفت‌وگو بر سر يكي از دشوارترين مناقشات حوزه‌ي بالكان را از سر بگيرند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، در جريان اجلاس امروز آنگلا مركل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماكرون همتاي فرانسوي وي ميزبان همسايگان اروپايي خود كه در ماههاي اخير روابطشان بدتر نيز شده هستند.

همچنين ديگر رهبران حوزه‌ي غرب بالكان و دو كشور كرواسي و اسلووني كه عضو اتحاديه اروپا هستند در اين اجلاس حضور دارند.

دفتر رياست جمهوري فرانسه در بيانيه‌اي در آستانه اين اجلاس گفت: محوريت اين نشست ثبات منطقه‌اي همراه با تمركز ويژه بر يافتن طريقي به منظور از سر گيري گفت‌وگو بين صربستان و كوزوو است.

اين ابتكار عمل مركل – ماكرون بعد از آن مطرح مي‌شود كه سال گذشته ميلادي مذاكراتي ميان صربستان و كوزوو كه با رهبري اتحاديه اروپا انجام ميشد متوقف شد.

از جمله اصلي‌ترين موضوعات مورد مناقشه خودداري بلگراد از به رسميت شناختن استقلال كوزوو، يك استان سابقش كه در جريان جنگ ۱۹۹۸-۱۹۹۹ از آن جدا گرديد، است.

اين گفت‌وگوي تحت رهبري بروكسل چند ماه بعد از آن به بن‌بست رسيد كه در تابستان گذشته دو طرف بر سر موضوع تغييراتي احتمالي در مرز  در راستاي رسيدن به توافق دچار نزاع شدند.

منتقدان هشدار دادند كه باز ترسيم نقشه، يك اقدام پر ريسك در وضعيت شكننده منطقه بالكان كه هنوز در حال بازيابي خود از جنگ‌هاي دهه ۱۹۹۰ است، محسوب مي‌شود.

در ادامه منازعات ديپلماتيك ميان پريستينا و بلگراد بالا گرفت و خصومت بين آنها افزايش يافت و اين روند بعد از آن تشديد شد كه كوزوو تصميم به اعمال عوارض صددرصدي بر كالاهاي صربستاني در ماه نوامبر گرفت. بعد از آن بود كه دو طرف به بن‌بست رسيدند.

نخست وزير كوزوو گفته اين ماليات را تا زماني كه بلگراد استقلال آن را به رسميت بشناسد حفظ خواهد كرد اما از طرفي صربستان عنوان كرد تا زمان برداشته شدن اين عوارض مذاكره نخواهد كرد.

اولريك دمر، يك سخنگوي دولت آلمان، ضمن كاستن از انتظارات از بابت بروز يك تحول عمده گفت: اين اجلاس عمدتاً محل تبادل ديدگاه است.

وي افزود: فعلًا نمي‌توانم پيش بيني كنم كه در اين اجلاس تاكجا مي‌توانيم جلو برويم.

دفتر رياست جمهوري فرانسه نيز اعلام كرد كه اين اجلاس جايگزيني براي يك فرآيند تحت رهبري كميسيون اتحاديه اروپا نيست؛ كميسيوني كه آينده‌اش با نزديك شدن به موعد انتخابات اتحاديه اروپا نامشخص است.

به گفته‌ اين دفتر رياست جمهوري، هدف اين اجلاس تنها حمايت از تبادلات است.

در  آستانه برگزاري اين اجلاس، هم صربستان و هم كوزوو خط مشي محتاطانه در پيش گرفتند.

آلكساندر ووچيچ، رئيس جمهور صربستان در سفر به چين گفت: در حال حاضر من نمي‌دانم كه چطور و بر سر چه چيزي مذاكره كنم.

با اين حال او گفت: من همواره به مركل و ماكرون احترام گذاشته‌ام و مطمئناً آنها باهوش‌تر از من هستند. و به نتيجه اي خواهند رسيد.

همچنين هاشم تاچي رئيس جمهور كوزوو اظهار كرد: اين نشست مي‌تواند فرصت‌هايي را ايجاد كند و اما همچنين مي‌تواند مأيوس كننده باشد.