پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رزمايش ايران و روسيه در آبهاي جنوب ايران
دوشنبه، 9 اردیبهشت 1398 - 11:45 کد خبر:30839

فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: بنا داريم در سال ۹۸ يك رزمايش مشترك در ناوگان جنوب نيروي دريايي با مشاركت نيروي دريايي ارتش روسيه برگزار كنيم.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازخبرگزاري فارس، امير دريادار حسين خانزادي فرمانده نيروي دريايي ارتش صبح امروز در نشست خبري تشريح دستاوردهاي سفر اخير خود به چين طي سخناني اظهار داشت: در زمان صلح كارهايي مي توان انجام داد كه به اندازه يك رزم خوب اثرگذار است. بخشي از اين كارها نشان دادن قدرت و توانمندي نظامي كشور به خارج از كشور است كه اثر مهمي در حوزه بازدارندگي دارد.

وي افزود: جمهوري اسلامي كشوري است با مرزهاي دريايي جهاني كه دريا فرصت بسيار بزرگي براي ايران بر قرار كرده كه بتواند ارتباط بلا واسطه اي با كشور هاي دنيا بر قرار كند.

دريادار خانزادي تاكيد كرد: بخشي از ارتباط با دنيا ارتباط اقتصادي، سياسي و بخشي هم ارتباط دفاعي ‌ امنيتي است.

فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: ما به دعوت فرمانده نيروي دريايي چين به مناسبت هفتادمين سالگرد تاسيس اين نيرو به چين سفر كرديم و در اولين اقدام با فرمانده نيروي دريايي چين ديدار كرديم. ۶۵ كشور دنيا در اين همايش شركت كردند و برخي كشورها علاوه بر حضور فرمانده نيروي دريايي آن كشور ها، ناوگان آنها نيز در اين اجلاس حضور داشتند.

وي با بيان اينكه محورهاي اصلي سخنراني بنده متوجه مشاركت تعامل و حضور و آگاهي يافتن از محيط تعامل دريايي و افزايش همكاري ها در جهت همكاري هاي اطلاعاتي و عملياتي بود، خاطرنشان كرد: از ديگر مواردي كه به آن اشاره شد اين بود كه حضور نيروهاي استكباري در منطقه اثرات مخربي دارد و سعي مي كنند با مهاجم نشان دادن قدرت هاي منطقه اي براي كشورهاي منطقه معماي امنيت ايجاد مي كنند.

خانزادي ادامه داد: موضوعي كه بر آن تاكيد كرديم اين بود كه كشورهاي داراي تمدن بزرگ دريايي در حال خيزش به سمت دريا هستند و اين بدان معنا است كه سامانه قدرت دريايي فضاي معنا داري را براي اين كشورها باز كند و قطعا قدرت دريايي منطقه اي اين فضا را خواهند گرفت  و ترتيبات امنيتي منطقه بايد توسط كشورهاي منطقه شكل بگيرد و هيچ نيازي به حضور بيگانگان نيست.

فرمانده نيروي دريايي ارتش اظهار داشت: همچنين در حاشيه اين اجلاس با فرماندهان نيروهاي دريابي ۱۰ كشور دنيا ملاقات كرديم. بخشي از اين صحبت ها متوجه مسابقات غواصي عمق است كه در ناوگان جنوب نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران برگزار مي شود و قدرت هاي بزرگ دريايي جهان در آن شركت مي كنند.

دريادار خانزادي عنوان كرد: موضوع ديگر بحث تعاملات آموزشي و فني و زير ساختي بود. همچنين در باره حضور ناوگان كشور هاي دوست در بنادر يكديگر هم بحث و تبادل نظر شد.

فرمانده نيروي دريايي ارتش عنوان كرد: از ديگر اقدامات ما بازديد از نيروي دريايي چين بود كه به عنوان يك نيروي دريايي صاحب تكنولوژي مطرح است. در اين اجلاس نيروي دريايي ارتش در بين ساير كشورهاي به عنوان يك نيروي دريايي قدرتمند و صاحب علم و فناوري مطرح بود و ما تمام تلاش خودمان را كرده ايم كه نماد عزت و اقتدار نظام باشيم.

دريادار خانزادي با بيان اينكه ما امروز موافقتنامه همكاري بين نيروهاي مسلح چين و ايران را داريم، گفت: اين سفر در راستاي اين توافقتنامه اجرا شد و گسترش ظرفيت هاي فني ‌و آموزشي يكي از مواردي است كه قطعا در برنامه تعاملات ما با نيروي دريايي چين خواهد بود.

فرمانده نيروي دريايي ارتش درباره برنامه هاي  نيروي دريايي براي گسترش تعاملات آموزشي با نيروهاي دريايي ساير كشورها گفت: ما دعوتنامه هايي  از كشورهاي هند، چين، پاكستان، ايتاليا و پاكستان براي توسعه تعاملات آموزشي و اعزام افسران داريم و هم اكنون تعدادي از افسران ما در اين كشورها مشغول طي كردن دوره هاي آموزشي هستند و تعدادي از افسران برخي از اين كشورها هم براي طي دوره آموزشي در كشور‌ما هستند.

وي عنوان كرد: بيشتر مذاكرات ما با كشورها در حوزه هاي فني و آموزشي و عملياتي بود كه براي مثال مذاكرات ما با كشور روسيه بيشتر در حوزه فني و عملياتي بودكه بنا داريم در سال ۹۸ يك رزمايش مشترك در ناوگان جنوب نيروي دريايي با مشاركت نيروي دريايي ارتش روسيه برگزار كنيم و همچنين امسال  در قالب اجلاس فرماندهان نيروهاي دريايي حاشيه اقيانوس هند نيز فكر زمايش دريايي در اقيانوس هند برگزار مي كنيم.

فرمانده نيروي دريايي ارتش‌ در واكنش به اظهارات نتانياهو در باره برخورد با نفتكش هاي ايراني گفت: بخشي از جواب اين سوال سياسي است كه سياسيون به آن پاسخ مي دهند اما بخشي از جواب آن نيز در حوزه دفاعي و امنيتي است.درياهاي آزاد جهان متعلق به همه كشورهاي دنيا است و نيروي دريايي ماموريت دارد منافع كشور را در نقاط مورد نظر جمهوري اسلامي ايران تامين كند. نفتكش هاي جمهوري اسلامي ايران بخشي از خاك كشورمان است و قطعا از آنها حفاظت و صيانت خواهيم كرد.

فرمانده نيروي دريايي ارتش در خصوص ناوشكن دماوند گفت: ناوشكن دماوند هم اكنون نيز آماده به آب اندازي است اما قدري تحمل مي كنيم تا سامانه هاي جديد مانند سنجنده هاي دقيقي بر روي آن نصب شود و انشالله تا پايان امسال به ناوگان شمال نيروي دريايي ارتش ملحق خواهد شد.