پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : راه‌اندازي قطار مسافري تهران-آنكارا
یکشنبه، 8 اردیبهشت 1398 - 17:04 کد خبر:30836

مديرعامل شركت راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران با اشاره به راه‌اندازي قطار مسافري تهران-آنكارا پس از ماه رمضان، گفت: مشكل امنيت تردد قطارهاي مسافري دو كشور حل شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، سعيد رسولي در حاشيه امضاي تفاهمنامه با شركت راه‌آهن تركيه، در جمع خبرنگاران گفت: امروز در دومين روز هفته «ايمني حمل و نقل»، ميزبان مديرعامل راه‌آهن تركيه بوديم و تعدادي از تفاهمنامه‌هايي كه قبلاً ميان دو كشور مطرح بود را نهايي كرديم.

وي با بيان اينكه راه‌اندازي قطار مسافري تهران-آنكارا بعد از ماه رمضان ميان دو كشور نهايي مي‌شود، از رفع مشكل امنيت تردد قطارهاي مسافري خبر داد و گفت: آمادگي داريم از اول جولاي ۲۰۱۹، اين قطار را اعزام كنيم.

مديرعامل شركت راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران افزود: يكي ديگر از موضوعاتي كه به توافق رسيديم، ايجاد خط ريلي جديد از چشمه ثريا در ايران به كارس در تركيه است كه مطالعات كارشناسي آن قبلاً انجام شده بود و ساخت آن، ظرف يكي دو ماه آينده آغاز مي‌شود؛ با احداث اين خط، مسير ترانزيتي جديدي ميان دو كشور برقرار خواهد شد.

رسولي با اشاره به توافق راه‌آهن‌هاي ايران و تركيه در خصوص اتصال سيستم‌هاي كامپيوتري حمل بار و مسافر دو كشور به يكديگر اظهار داشت: همچنين توافق كرديم تا جلسه براي نهايي شدن تفاهمنامه ايران، تركيه و كشورهاي CIS، بعد از ماه رمضان برگزار شود.

همچنين علي احسان اويگون، مديرعامل راه‌آهن تركيه نيز با اشاره به قطعي شدن ساخت خط آهن جديد «چشمه ثريا به كارس»، از حل شدن مشكل تردد قطار مسافري تهران-آنكارا خبر داد و گفت: قرار شد در ماه ششم سال جاري ميلادي، كارشناسان دو كشور در خصوص آن مذاكره كنند.

وي از حل شدن مشكل تردد كشتي‌هاي باري موجود در درياچه وان براي حمل بار ايران از طريق اين درياچه تا خط آهن تركيه خبر داد و افزود: دو كشتي در اين درياچه به اين منظور اختصاص داده‌ايم.