پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : روسيه: نگران كمبود عرضه نفت نيستيم!
یکشنبه، 8 اردیبهشت 1398 - 08:26 کد خبر:30833

مديرعامل شركت روس‌نفت اعلام كرد تشديد تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم امسال به كمبود عرضه نفت در بازار جهاني منجر نخواهد شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، آمريكا هفته گذشته از همه خريداران نفت ايران خواست وارداتشان را تا اول ماه مه متوقف كنند در غير اين صورت با تحريم مواجه خواهند شد.

مايك پمپئو، وزير خارجه آمريكا هفته گذشته اعلام كرد آمريكا با كشورهاي ديگر براي كمك به پايان دادن به واردات نفت ايران گفت‌وگو كرده است و اعلام كرد كه واشنگتن از عربستان سعودي، امارات متحده عربي و همپيمانان ديگرش براي جبران افت عرضه نفت ايران قول همكاري گرفته است.

ايگور سچين، مديرعامل روس‌نفت در پاسخ به اين كه آيا انتظار دارد به دليل تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران، نفت دچار كمبود عرضه شود، گفت: ما چنين تهديدي را نمي‌بينيم. وي به خبرنگاران گفت: پمپئو گفته است در هر صورت حتي با وجود صفر شدن صادرات نفت ايران، عربستان سعودي و امارات متحده عربي آن را جبران خواهند كرد.

سچين كه متحد نزديك ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه است بر اين باور است كه روسيه به دليل همراهي با توافق كاهش توليد اوپك، سهم بازارش را به آمريكا مي‌بازد.

بر اساس گزارش رويترز، روسيه اوايل آوريل اعلام كرده بود اوپك و متحدانش ممكن است با بهبود شرايط بازار و كاهش سطح ذخاير، توليد نفت را از ژوئن افزايش دهند.