پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تركيه، اروپا، نسل كشي ارامنه؟!
شنبه، 7 اردیبهشت 1398 - 17:01 کد خبر:30825

با نزديك شدن روز 24 آوريل (سالروز كشتار ارامنه) محافلي در اروپا دست به كار شدند تا يك بار ديگر تركيه را زير فشار سياسي قرار دهند. آنكارا نيز بار ديگر حساسيت‌ دائمي خود نسبت به اين روز را به رخ ديگران كشاند و گويا هيچ شوخي با ديگر كشورها ندارد و خط قرمز آنها محسوب مي‌شود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد ، اخيرا مجلس نمايندگان ايتاليا با 382 رأي موافق و بدون رأي مخالف، در حالي كه 43 نفر از نمايندگان حزب «فورتسا» ايتاليا در صحن مجلس حضور نداشتند، طرح پيشنهادي حزب «لگا» مبني بر «به رسميت شناختن نسل كشي ارامنه و دادن بازتاب بين‌المللي به آن از سوي دولت» كه احزاب «جنبش پنج ستاره، دموكراتيك و برادران ايتاليا» نيز آن را امضا كرده‌اند، تصويب كرد.

تمامي نمايندگان پيش از آغاز رأي‌گيري طي سخناني رأي مجلس نمايندگان را اقدامي خصمانه عليه تركيه ندانسته! و بر «دوستي و روابط خوب با تركيه امروز كه بسيار متفاوت از امپراتوري عثماني است»، تأكيد كردند.

معاون نخست وزير ايتاليا در امور روابط با پارلمان (از جنبش پنج ستاره) در جريان نطق خود در مجلس نمايندگان مدعي است «ايتاليا با مسئله كشتار ارامنه در سال 1915 مي‌بايست از طريق گفتگويي سازنده ميان دو طرف و بدون توجه به پيش داوري‌ها و جبهه گيري‌ها، مواجه شود. ما دولت‌هاي تركيه و ارمنستان را ترغيب مي‌كنيم تا تلاش لازم براي توافق پيرامون گذشته را صورت داده و به اين ترتيب راه را براي آشتي ميان دو ملت هموار كنند».

در پي ارائه طرح پيشنهادي حزب «لگا» ايتاليا به مجلس نمايندگان مبني بر «به رسميت شناختن نسل كشي ارامنه» وزارت امور خارجه تركيه سفير ايتاليا در آنكارا را احضار و با ابراز «تأسف» از طرح پيشنهادي مذكور در پارلمان ايتاليا، بر موضع هميشگي دولت تركيه و اعلام اين نكته كه كشتار ارامنه توسط امپراتوري عثماني در جريان جنگ اول جهاني نسل كشي نبوده است، تأكيد كرد. ترك‌ها معتقدند اين تصميم در روابط با ايتاليا به عنوان يك شريك راهبردي كه با تركيه از روابط تاريخي و روابط تجاري گسترده‌اي برخوردار است بازتاب مختلفي خواهد داشت. تلاش پارلمان ايتاليا براي تحريف حقايق تاريخي تركيه و استفاده از آن به عنوان ابزار سياسي به شدت محكوم شده است.

به دنبال اعلام 24 آوريل به عنوان سالروز نسل‌كشي ارامنه از سوي رئيس جمهوري فرانسه، وزير خارجه تركيه در نود و نهمين سمينار پارلماني ناتو و نشست گروه مشترك ويژه مديترانه و شرق ميانه به ميزباني پارلمان تركيه در آنتاليا در واكنش به رويكرد فرانسه در قبال حادثه 24 آوريل، اعلام داشت اين كشور بايد به تاريخ سياه خود بنگرد. ما ماجراهاي روآندا و الجزاير را فراموش نكرده‌ايم. فرانسه آخرين كشوري است كه مي‌تواند در مورد نسل‌كشي اظهارنظر كند و به تركيه درس تاريخ بدهد.

در اين نشست يك نماينده حزب ماكرون درمجلس فرانسه نيز در نشست گروه مشترك كه اظهارات انتقاد آميز رئيس مجلس ملي تركيه درخصوص رويكرد كشورهاي ايتاليا و فرانسه درباره نسل كشي ارامنه را شوكه كننده توصيف كرد، مدعي شد «آيا تاريخ را برندگان نمي‌نويسند؟ از ديدگاه بسياري از كشورها «پ.ك.ك» تروريست نيست، اما شما  اين گروهك را تروريست مي‌دانيد و ما اين را بايد مد نظر قرار بدهيم». وزير خارجه تركيه در واكنش به اظهارات نماينده فرانسوي تاكيد داشت آيا اعلام يك حادثه تاريخي به عنوان نسل‌كشي كار سياستمداران است!؟ شما به غرور و تكبر خود ادامه دهيد، ما نيز به دادن پاسخ‌هاي دندان شكن به شما ادامه خواهيم داد. برخي از نمايندگاه حاضر درجلسه، با كف زدن به سخنان چاووش اوغلو اعتراض كردند. نماينده فرانسه كه سالن را ترك مي‌كرد چاووش اوغلو نيز ادامه داد «شماري تحمل شنيدن حقيقت وقايع را نداريد.» چاوش اوغلو، همچنين  طي سخناني درمراسم اعطاي دكتراي افتخاري روابط بين‌المللي به وي از سوي دانشگاه سلجوق قونيه تاكيد كرد «ما ازكساني كه تاريخ خود را فراموش كرده‌اند درس تاريخ نخواهيم گرفت. درس عبرت دادن به كساني كه جرأت چنين اقدامي را به خرج مي‌دهند نيز وظيفه ماست. ما به تاريخ و اجداد خود افتخار مي‌كنيم.»

ابراهيم كالين، سخنگوي رياست جمهوري تركيه نيز ضمن واكنش شديد به تصويب طرح پيشنهادي ارائه شده به پارلمان اروپا براي به رسميت شناختن وقايع سال 1915 به عنوان «نسل كشي ارامنه»، اعتقاد دارد «تصميم پارلمان اروپا براي به رسميت شناختن وقايع سال 1915 به عنوان نسل كشي ارامنه حقايق تاريخي را ناديده گرفته و بذر خصومت مي‌كارد. چنين رويكردهايي كه فراخوان رئيس جمهور ما براي تشكيل يك كميسيون مشترك تاريخي را ناديده گرفته و به پوپوليسم سياسي دامن مي‌زند را به شدت رد مي‌كنيم. هدف آنها نه تنها حمله به تاريخ تركيه بلكه حكمراني بر امروز و فرداي آن است.»

كمال قليچداراوغلو، رهبر حزب اپوزيسيون جمهوري‌خواه تركيه نيز در واكنش به اين نام‌گذاري از سوي مكرون، بر اين باور است «حل مشكلات تركيه با ارامنه، نه با دخالت كشورهاي ثالث، بلكه با گفت‌وگو بين طرفين قابل انجام است. اين نام‌گذاري توسط رئيس‌جمهوري فرانسه اقدامي غيرقابل‌قبول است. آنكارا همچنين تصويب طرح پيشنهادي ارائه شده به پارلمان اروپا براي به رسميت شناختن وقايع سال 1915 را به شدت محكوم كرد.

ماهيت اين حادثه همچنان محل بحث و جدال‌هاي بسياري ميان دو كشور است.ارمنستان بر اين باور است كه در سال 1915 بيش از يك ميليون نفر از ارامنه در تركيه و توسط سربازان عثماني به قتل رسيده‌اند اما تركيه ضمن رد چنين آماري، مدعي است ارامنه در آن دوران در جريان يك كوچ اجباري و به خاطر بيماري، سرما و گرسنگي جان خود را از دست داده‌اند. در سال‌هاي اخير گروهي از كشورها يك برنامه هدفمند ديپلماتيك تبليغاتي وسيع عليه تركيه برپا نموده‌اند.

محمود فاضلي