پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : توقف پروژه ساخت هواپيما اوكراين با عربستان
شنبه، 7 اردیبهشت 1398 - 09:01 کد خبر:30821

رئيس شركت هواپيما سازي «آنتونوف» اوكراين روز جمعه اعلام كرد: همكاري كي يف و رياض در پروژه مشترك توسعه و توليد هواپيماي «ان-۱۳۲دي» را متوقف كرده است.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از روسيا اليوم، «الكساندر دونتس» رئيس شركت هواپيما سازي آنتونوف اوكراين در پاسخ به سؤالي درخصوص زمان تكميل پروژه ساخت مشترك هواپيما با عربستان، گفت: اين طرح هنوز به قوت خود باقي است اما شرايط، تا حدودي تغيير كرده است.

وي اضافه كرد: در چارچوب اين طرح، يك هواپيماي آنتونوف ان-۱۳۲دي ساخته و آزمايش ها بر روي آن آغاز شد اما به دلايلي در خصوص آنتونوف، اين پروژه متوقف و تغييراتي در شركاي آن در عربستان رخ داده است.

دونتس تأكيد كرد: ما دنبال شريك و مشتري هستيم.

عربستان، فوريه 2016 (بهمن/ اسفند 94) براي تأسيس پنج شركت تخصصي در كشورش، مجموعه قراردادهايي با اوكراين منعقد كرد.

بر اساس اين قراردادها، اين شركت ها در زمينه حمل و نقل، بومي سازي فناوري و ساخت هواپيماهاي پيشرفته نظامي و مسافربري در عربستان، ساخت ماهواره و رادار و انرژي هاي پاك فعاليت خواهند داشت كه پروژه آنتونوف از آن جمله بود.

بر اساس اين پروژه، مقرر شد 80 هواپيما ساخته شود؛ به طوري كه مونتاژ برخي از آنها در اوكراين و توليد برخي ديگر در سعودي انجام شود.

نخستين نمونه از هواپيماي آنتونوف ان-۱۳۲دي در دسامبر 2016 (28 آذرماه 95) با حضور «پترو پروشنكو» رئيس جمهوري اوكراين و نمايندگاني از عربستان در كي يف رونمايي شده بود.