پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آمارهايي از ميزان بدهي كشورهاي اروپايي
شنبه، 7 اردیبهشت 1398 - 08:42 کد خبر:30820

يونان هنوز بدهكارترين كشور اروپايي است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، مركز آمار اتحاديه اروپا در گزارشي اعلام كرد كسري دولت‌هاي اروپايي در منطقه يورو به ۰.۵ درصد و در اتحاديه اروپا به ۰.۶ درصد از توليد ناخالص داخلي آنها كاهش يافته است. در اين گزارش كه بر اساس آمارهاي اعضا در بازه زماني ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ تهيه شده است از سيستم حسابرسي ملي استاندارد اروپايي مصوب سال ۲۰۱۰ استفاده شده است.

بر همين اساس و تا پايان سال ۲۰۱۸، بيشترين مازاد بودجه متعلق به لوكزامبورگ با ۲.۴ درصد بوده است و پس از اين كشور، بلغارستان و مالت هر دو با ۲ درصد، آلمان با ۱.۷ درصد، هلند با ۱.۵ درصد و يونان با ۱.۱ درصد قرار دارند. كشورهاي جمهوري چك، سوئد، ليتواني، اسلووني، دانمارك، كرواسي و اتريش نيز ديگر كشورهايي بوده اند كه دچار مازاد بودجه بوده اند.

از طرف ديگر در دو كشور قبرس و مالت اين حساب منفي و معادل ۴.۸ درصد و ۳ درصد بوده است.

در خصوص ميزان بدهي كشورهاي عضو، بالاترين نسبت بدهي به توليد ناخالص داخلي تا پايان سال ۲۰۱۸ متعلق به يونان با ۱۸۱.۱ درصد بوده است و پس از اين كشور، ايتاليا با ۱۳۲.۲ درصد، پرتغال با ۱۲۱.۵ درصد، قبرس با ۱۰۲.۵ درصد، بلژيك با ۱۰۲ درصد و فرانسه با ۹۸.۴ درصد قرار دارند.

كمترين ميزان نسبت بدهي به توليد ناخالص داخلي نيز متعلق به استوني با تنها ۴.۸ درصد بوده است و پس از اين كشور، لوكزامبورگ با ۲۱.۴ درصد، بلغارستان با ۲۲.۶ درصد، جمهوري چك با ۳۲.۷ درصد و دانمارك با ۳۴.۱ درصد قرار دارند.

لازم به ذكر است منطقه يورو شامل ۱۹ كشور بلژيك، آلمان، استوني، ايرلند، يونان، اسپانيا، فرانسه، ايتاليا، قبرس، لتوني، ليتواني، لوكزامبورگ، مالت، هلند، اتريش، پرتغال، اسلووني، اسلواكي و فنلاند است كه از يورو به عنوان واحد پولي خود استفاده مي‌كنند. اتحاديه اروپا نيز داراي ۲۸ عضو است كه شامل ۱۹ كشور عضو منطقه يورو به علاوه انگليس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارك، سوئد، كرواسي، جمهوري چك و روماني است.