پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : همكاري روسيه و ناتو به طور كامل قطع شد
دوشنبه، 26 فروردین 1398 - 17:08 کد خبر:30756

معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام كرد كه ناتو خود را از دستور كار روابط دوجانبه با روسيه خارج و روابط دو طرف قطع شده است و هيچ نشانه اي مبني بر تغيير اين رويكرد ديده نمي شود.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، الكساندر گروشكو افزود: ثبات و امنيت در اروپا به همكاري ميان ناتو و روسيه بستگي دارد حال آنكه شرايط فعلي به مانند جنگ سرد ميان شوروي و ناتو شده است.

وي با انتقاد از تحركات ناتو در مرزهاي روسيه اظهار داشت: امروز بازدارندگي ناتو بيش از تمايل مسئولان آن براي گفت وگو با روسيه شده است و روزبروز بر بودجه ناتو افزوده مي شود حال آنكه روسيه قصد ندارد وارد رقابت بر سر افزايش هزينه نظامي شود.

گروشكو بروز جنگ ميان ناتو و روسيه را يك فاجعه براي كل بشريت خواند و اظهار داشت: قطعا در بروكسل پايتخت سياسي اروپا و واشنگتن اين واقعيت را درك مي كنند.

گفتني است، در چند روز گذشته، سازمان پيمان آتلانتيك شمالي شروع به برگزاري رزمايشي با حضور نيروهاي كشورهاي بلغارستان، يونان، كانادا، آمريكا، هلند، روماني، گرجستان، اوكراين و تركيه در درياي سياه كرد.

دو روز مانده به پايان اين رزمايش نيز، روس ها براي دومين بار در سال 2019از آغاز رزمايش خود در درياي سياه خبر دادند.

صف آرايي دو طرف در درياي سياه در حالي است كه هفته گذشته اعضاي پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) براي گراميداشت هفتادمين سالگرد تاسيس خود در آمريكا گردهم آمدند و بر اتخاذ تدابير جدي تر عليه روسيه به توافق رسيدند.

در اجلاس سران ناتو در واشنگتن تصميم گرفته شد كه نيروهاي بيشتري از ناتو به درياي سياه اعزام شوند تا با طرح هاي مسكو براي تسلط بر اين پهنه آبي مقابله كنند.