پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مناظره‌ پوروشنكو با تريبون خالي در انتخابات!
دوشنبه، 26 فروردین 1398 - 12:24 کد خبر:30755

پترو پوروشنكو، رئيس جمهور اوكراين، بدون حضور رقيبش در دور دوم انتخابات رياست جمهوري در مناظره تلويزيوني شركت كرد و در كنار تريبوني خالي ايستاد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، ولاديمير زلنسكي، كه در دور اول انتخابات تقريبا دو برابر پوروشنكو راي آورده و در دور دوم با او رقابت مي‌كند، در اين مناظره حاضر نشد.

با وجود اين پوروشنكو از وقت خود استفاده كرد و در كنار تريبون خالي كه نام رقيب بر آن نقش بسته بود، در استاديوم المپيك كي‌يف به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

زلنسكي، طنزپرداز و كمدين كه سابقه سياسي ندارد، قبول كرده بود كه در مناظره با پترو پوروشنكو، رئيس جمهور اوكراين، شركت كند، اما اين دو رقيب بر سر تاريخ مناظره توافق نكرده بودند.

زلنسكي گفته بود كه ترجيح مي‌دهد اين مناظره روز جمعه آينده ۱۹ آوريل (۳۰ فروردين)، دو روز مانده به رأي‌گيري دور دوم انتخابات برگزار شود.

به نظر مي‌آيد پوروشنكو كه در دور اول انتخابات تنها ۱۶ درصد آرا را برده، اميدوار است بتواند حداكثر بهره را از حاضر نشدن رقيب در مناظره تلويزيوني ببرد.

 اين بازرگان سابق مي‌خواست در مناظره تلويزيوني نشان دهد كه رقيب كمدين او هيچ ديدگاه يا ايده سياسي قابل توجهي ندارد.

اما به جاي آن او ۴۵ دقيقه منتظر رقيب شد و بعد از آن در پاسخ به سوالات خبرنگاران به شدت به رقيب غايبش حمله كرد.

پوروشنكو كه منتقدانش مي‌گويند به اندازه كافي براي مبارزه با فساد در اوكراين تلاش نكرده، مبارزات انتخاباتي را به "فيلمي صامت" تشبيه كرد و زلنسكي را متهم كرد كه از روبرو شدن با او مي‌ترسد.

اين تحولات در حالي رخ داده كه ايده اصلي مناظره از سوي زلنسكي مطرح شده بود.

خبرنگاران مي‌گويند او در حالي رقيب را به مناظره فرا خوانده بود كه تصور مي‌كرد پوروشنكو چنين دعوتي را رد كند. اما پوروشنكو با شركت در مناظره موافقت كرد.

ولاديمير زلنسكي تاكنون شيوه‌هاي مرسوم در مبارزات انتخاباتي را به كار نگرفته است. او در هيچ تجمعي شركت نكرده و تنها چند مصاحبه به رسانه‌ها داده است.

ابزار اصلي او در جريان مبارزات انتخاباتي استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي است.