پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بازگشايي مسجد باستاني سليمانيه در بوسني
دوشنبه، 26 فروردین 1398 - 08:23 کد خبر:30750

روز گذشته طي مراسمي، يك مسجد تاريخي در شهر تراونيك در بوسني و هرزگوين كه به خاطر ساختار رنگارنگ و نماي زيبايش شناخته شده مي باشد، پس از بازسازي و مرمت افتتاح گرديد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري «حوزه»، روز گذشته در يك جشن ملي، مسجد تاريخي سليمانيه در شهر تراونيك واقع در قلب كشور مسلمان نشين اروپاي جنوب شرقي در بوسني و هرزگوين پس از مرمت و بازسازي افتتاح گرديد.

خبرنگاران رسانه هاي محلي در اين باره گزارش دادند: مسجد رنگين بازسازي شده سليمانيه در حضور تعداد بي شماري از مومنين و نمازگزاران مسلمان و جمعي از نمايندگان مذهبي و احزاب سياسي در بوسني افتتاح شد.

اين مسجد تاريخي يكي از مهمترين نمادهاي تاريخي شهر تراونيك در 90 كيلومتري غرب سارايوو مي باشد كه «شهر وزيرها» نيز ناميده مي شود.

از ويژگي هاي منحصر به فرد اين مسجد، دكورهاي رنگارنگ، ديوارنگاري هاي زيبا و زيورآلات اسلامي متعلق به سبك معماري دوره عثماني مي باشند.

جالب است بداند مسجد سليمانيه در تراونيك تنها مسجدي در بوسني مي باشد كه مناره آن از سمت چپ ساختمان برخاسته است. ساختمان كنوني آن به سال 1757 بازمي گردد اما پس از يك آتش سوزي گسترده در سال 1815 بازسازي زيادي در آن انجام شده است.