پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : درگيري اپوزيسيون آلباني با پليس
یکشنبه، 25 فروردین 1398 - 11:29 کد خبر:30747
حزب دموكراتيك راست ميانه كه سرپرستي اپوزيسيون آلباني را برعهده دارد، نخست وزير را به فساد و ارتباط با جرايم سازمان يافته متهم كرده اما دولت بارها اين اتهامات را رد كرده است.


معترضان و احزاب اپوزيسيون آلباني روز شنبه در پايتخت اين كشور با درخواست استعفاي دولت سوسياليست و برگزاري انتخابات زودهنگام، به خيابان‌ها آمدند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، برخي معترضان تلاش كردند كه وارد ساختمان پارلمان شوند اما پليس با استفاده از گاز اشك آور و همچنين آب پرفشار مانع ورود آنها شد.

هزاران نفر از حاميان اپوزيسيون آلباني در شهر تيرانا، پايتخت اين كشور، اعتراضات ضد دولتي برگزار كرده، شعار سرداده و مواد آتش‌زا به سوي پليس پرتاب كردند.

همچنين معترضان توانستند موانعي را كه پليس براي جلوگيري از حركت آنها به سمت ساختمان دولت گذاشته بود بشكنند اما وارد اين ساختمان نشدند.

معترضان شعارهايي عليه نخست وزير سر دادند. مخالفان دولت بيش از دو ساعت در مقابل ساختمان پارلمان تظاهرات كرده و اجسام سنگين به سمت نيروهاي پليس پرتاب كردند.

همچنين يك خودروي پارك شده در نزديكي محل تظاهرات آتش گرفت.

پليس از معترضان خواست كه آرامش خود را حفظ كرده و براي متفرق كردن آنها از گاز اشك آور استفاده كرد.

وزير كشور آلباني با محكوم كردن حملات عليه پليس اعلام كرد كه پنج نيروي پليس زخمي شده‌اند. از سوي ديگر برخي از معترضان و خبرنگاران به خاطر گاز اشك آور دچار آسيب شدند.

حزب دموكراتيك راست ميانه كه سرپرستي اپوزيسيون آلباني را برعهده دارد، نخست وزير را به فساد و ارتباط با جرايم سازمان يافته متهم كرده اما دولت بارها اين اتهامات را رد كرده است.

در مقابل "ادي راما"، نخست وزير آلباني اين خشونت‌ها را محكوم كرد و گفت: احزاب اپوزيسيون در مسيري قرار گرفته‌اند كه تنها با اين اقدامات خود را نابود مي‌كنند.

اين تظاهرات در حالي انجام مي‌گيرد كه آلباني اميدوار است اواخر امسال مذاكرات پيوستن به اتحاديه اروپا را با اين بلوك آغاز كند.