پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تظاهركنندگان صرب و بركناري رييس جمهوري
سه شنبه، 20 فروردین 1398 - 08:43 کد خبر:30716

هجدهمين تظاهرات ضددولتي در صربستان با عنوان «يك از 5 ميليون» با هدف بركناري مقامات دولتي از جمله 'آلكساندر ووچيچ' رييس جمهوري اين كشور و برگزاري انتخابات پارلماني در بلگراد برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، اين تظاهرات با تجمع در مقابل ساختمان دولت صربستان در بلگراد آغاز و جمعي از دانشجويان دانشگاه هاي صربستان نيز پس از پياده روي از چندين خيابان در بلگراد به تجمع تظاهركنندگان پيوستند.

سخنرانان تظاهرات ضددولتي به نبود آزادي رسانه اي در كشور و معضلات اقتصادي و رفاهي اشاره كردند و خواستار بهبود وضعيت اقتصادي شدند تا دانشجويان پس از اتمام تحصيلات، كشور را براي يافتن شغل ترك نكنند.

'اوليور توشكوويچ' از اساتيد دانشگاه هاي صربستان در جمع تظاهركنندگان به مشكلات دانشگاهي و دانشجويان اشاره كرد و گفت: دولت اعتبار و استقلال دانشگاه ها را كاهش و قوانين مربوط به آموزش عالي را تغيير مي دهد.

تظاهركنندگان همچنين در پايان تظاهرات ضددولتي خود خواستار استعفاي 'نبويشا ستفانوويچ' وزير كشور ، 'دراگان بويوشويچ' مدير راديو و تلويزيون دولتي و 'نناد ستفانوويچ' سردبير برنامه هاي خبري راديو و تلويزيون شدند.

اعلام طرح حل و فصل مساله كوزوو نيز از ديگر خواسته هاي تظاهركنندگان بود.

شركت كنندگان در هجدهمين تظاهرات ضددولتي خواستار برگزاري انتخابات عادلانه و آزاد، آزادي رسانه ها و بركناري مقامات ارشد دولتي شدند.

اولين تظاهرات ضد دولتي عليه رييس جمهوري صربستان در 8 دسامبر 2018 بخاطر حمله به رهبر چپ صربستان در بلگراد آعاز گرديد.

نمايندگان احزاب مخالف پيش تر هشدار داده بودند كه اگر شرايط تظاهركنندگان براي استعفاي رئيس جمهوري و برگزاري انتخابات در تمامي سطوح به زودي برآورده نشود، تظاهرات گسترده اي در تاريخ 13 آوريل/ 24 فروردين در بلگراد برگزار خواهند كرد كه مخالفان از تمامي شهرهاي صربستان در آن شركت خواهند كرد.

احزاب مخالف دولت و رييس جمهوري صربستان در بيش از چهار ماه گذشته با ادعاي نبود آزادي رسانه اي، رفاه و معضلات اقتصادي در اين كشور و با هدف بركناري دولت كنوني و برگزاري انتخابات رياست جمهوري و پارلماني، تظاهرات متعددي برپاكرده اند.

مخالفين با اين ادعا كه رسانه هاي جمعي در صربستان بطور يكجانبه اقدام مي كنند، رييس جمهوري را به دراختيار گرفتن رسانه هاي خبري متهم كردند. اين درحاليست كه آلكساندر ووچيچ رييس جمهوري صربستان اتهامات وارد شده به خود را به شدت رد كرده است.