پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ايران به دنبال واردات گوشت از بلاروس است
جمعه، 16 فروردین 1398 - 09:49 کد خبر:30692

سفير جمهوري اسلامي ايران در بلاروس با بيان اينكه كشورمان به دنبال وارد كردن گوشت از بلاروس است، اظهار داشت كه مذاكرات ميان شركت هاي تجاري واردكننده و صادركننده گوشت دو كشور آغاز شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازايرنا، مصطفي اويسي افزود: تلاش و پيگيري هاي مكرر سفارت ايران در بلاروس و نهادهاي زير مجموعه وزارت جهاد كشاورزي ايران و وزارت كشاورزي بلاروس در اين حوزه منجر به آغاز بررسي هاي بهداشتي و آزمايشگاهي ميان دو طرف شده است.

وي با بيان اينكه مهمترين مولفه در اين عرصه قيمت گوشت است، اظهار داشت: طرف هاي بلاروسي با توجه به حضور رقبا در بازار ايران بايد بتوانند شرايط بهتري براي خريداران ايراني قائل شوند تا جايگاه مناسبي در بازار ايران پيدا كنند.

وي گفت: ما تمايل داريم بخشي از نياز بازار ايران به گوشت و لبنيات را از بلاروس تامين كنيم با اين حال بايد ببينيم كه طرف بلاروسي نيز آمادگي اين كار را دارد يا نه.

سفير جمهوري اسلامي ايران در ادامه اظهار داشت: تلاش ها براي جهت دهي به حضور فعال و اثرگذار تجار و بازرگانان دو كشور در حوزه هاي مورد نياز ادامه دارد و براي تسريع در چرخه مبادلات تجاري دو كشور اقدامات متعددي در دست انجام است كه از جمله آنها مي توان به معرفي نمايشگاه هاي فصلي، تخصصي و عمومي اشاره كرد.

به گفته وي، مشكل فعلي عدم شناخت يا اطلاعات اندك بازرگانان بلاروس از بازار ايران است و ما در تلاش هستيم با اقداماتي شناخت آنان را افزايش دهيم و در اين خصوص گام هاي جدي برداشته شده است به شكلي كه چشم انداز خوبي براي آن ديده مي شود.

سفير ايران معتقد است كه زمينه هاي مختلفي براي گسترش همكاري ميان بازرگانان و تجار دو كشور وجود دارد اما متاسفانه آنچنان كه بايد از ظرفيت موجود براي افزايش تبادلات تجاري و بازرگاني دو كشور در بخش خصوصي به خوبي استفاده نمي شود بنابراين تعاملات بيشتري ميان اتاق هاي بازرگاني دو كشور لازم است.

اويسي توضيح داد: امروز محصولات زيادي توسط فعالان اقتصادي دو كشور توليد مي شود كه بازار خوبي در هر دو كشور دارد به طور مثال تجار ايراني توانايي بالايي در صادرات خشكبار و ميوه به بلاروس دارند و طرف بلاروسي نيز مي تواند به صورت متقابل صادرات گوشت، برخي اقلام لبني، ماشين آلات صنعتي، اقلام دارويي و درماني به ايران داشته باشد.

جمهوري بلاروس به مساحت 207 هزار و 600كيلومتر مربع با پايتختي مينسك در شرق اروپا هم مرز روسيه، اوكراين، لهستان، ليتواني و لتوني بوده و حدود 10 ميليون نفر جمعيت دارد.