پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : حجم مبادلات تجاري با صربستان دو برابر شد
چهارشنبه، 7 فروردین 1398 - 23:04 کد خبر:30657

سفير جمهوري اسلامي ايران در بلگراد با اشاره به روابط دوجانبه ايران و صربستان در سال 97، گفت: حجم مبادلات تجاري بين تهران و بلگراد در سال 1397 نسبت به سال ماقبل آن دو برابر افزايش داشته است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، ملاعبداللهي در ايين گراميداشت ميلاد اميرالمومنين علي (ع ) و جشن نوروز ، روابط ايران و صربستان را در طي سال گذشته گرم و دوستانه و رو به رشد و همچنين مناسبات تجاري و اقتصادي دو كشور را فعال توصيف كرد.

وي بدون اشاره به آمار و ارقام افزود: به رغم برخي موانع، حجم مبادلات تجاري و بازرگاني دو كشور در سال ١٣٩٧ افزايش چشمگير دوبرابري داشته كه موفقيتي در خور توجه در همكاري هاي دو جانبه محسوب مي شود.

وي به ايرانيان مقيم از جمله تجار، بازرگانان و دانشجويان توصيه كرد تا با اتكا به تجربيات و آشنايي خود نسبت به فرصت هاي موجود همكاري بين دو كشور، هم وطنان را با ظرفيت هاي تجاري و بازرگاني اين كشور آشنا و براي حضور در عرصه همكاري هاي تجاري بازرگاني و سرمايه گذاري تشويق كنند.

ملاعبداللهي همچنين سفارت جمهوري اسلامي را خانه و متعلق به همه ايرانيان توصيف كرد و افزود: فلسفه وجود سفارت توسعه روابط بين دو كشور در همه زمينه هاي مورد علاقه و دفاع از حقوق همه ايرانيان است.

وي تاكيد كرد: درهاي سفارت به روي همه ايرانيان باز است و براي ارايه خدمات كنسولي و دفاع از حقوق ايرانيان همواره آماده است.

ملاعبداللهي در ادامه جشن نوروز را يكي از آيين هاي مشترك اغلب كشورهاي همسايه ايران از جمله تركيه، افغانستان، جمهوري آذربايجان، تاجيكستان و اغلب كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز توصيف كرد كه موجب تعميق روابط فرهنگي آنان با يكديگر شده است.

مراسم جشن ميلاد مولي الموحدين علي ابن ابي طالب (ع) و نوروز با حضور جمع قابل توجهي از ايرانيان مقيم، اعضاي سفارت ايران در صربستان، سفراي تركيه و جمهوري آذربايجان، اساتيد دانشگاه و دانشجويان زبان فارسي در بلگراد برگزار شد.

اين مراسم با پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران و قرائت آياتي از كلام الله مجيد آغاز شد.

در اين مراسم برنامه هاي متنوع فرهنگي و هنري از جمله مسابقه ، اجراي موسيقي سنتي ايراني توسط يك گروه موسيقي صربستاني برگزار شد كه مورد توجه ميهمانان قرار گرفت.
همچنين سفره هفت سين تزيين اين مراسم با شكوه بوده است.