پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : لغو سفر رئيس جمهوري فرانسه به لهستان
سه شنبه، 28 اسفند 1397 - 23:04 کد خبر:30639

سفر رئيس جمهوري فرانسه به لهستان كه قرار بود در نيمه نخست سال جاري ميلادي صورت بپذيرد، به دلايل نامشخصي لغو و به زمان ديگر موكول شد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازخبرگزاري فرانسه، منابع ديپلماتيك در ورشو روز سه شنبه اعلام كردند : سفر رييس جمهوري فرانسه به لهستان كه قرار بود در روزهاي هشتم و نهم ماه آوريل امسال انجام گيرد به توصيه مقامات لهستاني به تعويق افتاد.

پيش تر 'ناتالي لوآزو' وزير امور اروپايي فرانسه هدف از سفر مكرون به لهستان را بهبود روابط فرانسه و لهستان عنوان كرده و گفته بود: انتظار مي رود اين سفر 'روزنه جديدي' در روابط دو كشور باشد.

 روابط پاريس - ورشو در پائيز 2016 به دليل اينكه لهستان قرارداد خريد 50 فروند بالگرد نظامي از فرانسه را لغو كرد تا از آمريكا هواپيماي نظامي خريداري كند، رو به سردي گراييد و تنش هاي بين دو كشور بالا گرفت. پاريس در آن تاريخ با «سرزنش» اقدام ورشو، آن را «خيانت» ناميد.

جاكيچ كژاپوتوويژ وزير امور خارجه لهستان با انتقاد از پايبند نبودن فرانسه به بودجه اتحاديه اروپا، معتقد است كه پاريس درحال شكستن قانون اروپايي است و كميسيون اروپا بر تخطي آشكار اين كشور چشم بسته است.

كژاپوتوويژ همچنين از رئيس جمهوري فرانسه به اتهام آنچه وي فشار بر تظاهركنندگان موصوف به 'جليقه زردها' خواند، انتقاد كرد و سياست مكرون را گواهي بر ضعف دولت او دانسته بود.
در ماه دسامبر 2018 (دي 97)، وزير خارجه لهستان پس از سركوب خشونت آميز اعتراضات در پاريس، فرانسه را 'مرد بيمار اروپايي' ناميد.

وي در مصاحبه اي گفته بود: 'اظهاراتش به اين معني است كه فرانسه «به اصلاحات دشوار نياز دارد.'