پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : حمله مخالفان دولت صربستان به تلويزيون
یکشنبه، 26 اسفند 1397 - 15:17 کد خبر:30627

مخالفان رئيس جمهور صربستان اقدام به حمله به مقر تلويزيون دولتي اين كشور كردند و در حالي كه تصاوير مربوط به اين مناقشه به صورت زنده پخش مي شد، خواهان استفاده از اين تلويزيون براي مخاطب قرار دادن مردم اين كشور شدند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، از ماه دسامبر تاكنون مخالفان دولت صربستان اقدام به برپايي تظاهرات هفتگي عليه دولت اين كشور كرده تا اعتراضشان را به آنچه كه حاكميت خودكامه آلكساندر ووچيچ، رئيس جمهور صربستان خواندند، اعلام كنند.

آنها شبكه تلويزيوني دولتي اين كشور موسوم به آر.تي.اس را متهم به خوش‌خدمتي به حزب حاكم كرده و خواهان دريافت زمان بيشتر براي استفاده از اين شبكه تلويزيوني به منظور طرح ديدگاه‌هاي مخالفان شدند.

از جمله ده‌ها نفري كه به مقر تلويزيون آر.تي.اس حمله كردند چهره‌هاي اپوزيسيون شامل دراگان جيلاس، شهردار سابق بلگراد و بوسكو اوبرادوويچ رهبر حزب راستگراي "دِوِري" (Dveri) بودند.

نبويسا استفانوويچ، وزير كشور صربستان در بيانيه‌اي كه از شبكه آر.تي.اس پخش شد اين اقدام را محكوم كرد.

شبكه تلويزيوني خصوصي N1 صربستان تصاويري از اقدام پليس صربستان در خارج كردن معترضان از مقر شبكه آر.تي.اس را منتشر كرد.

كمي پيش از رخداد اين حمله به اين شبكه تلويزيوني دولتي، هزاران معترض مطابق روال هفته‌هاي قبل كه در هر شنبه دست به تظاهرات مي‌زدند، تظاهرات صلح آميزي در مركز شهر بلگراد برگزار كردند.

اعتراضات مشابهي نيز در چند شهر ديگر صربستان برگزار شد و تظاهركنندگان، صاحبان قدرت در اين كشور را متهم به در انحصار گرفتن رسانه‌ دولتي و سركوب گروه‌هاي حقوق مدني و رسانه‌هاي ديگر كرده و از مقام‌هاي شبكه آر.تي.اس خواستند از سمتشان استعفا دهند.

ووچيچ كه سابقا ملي‌گراي افراطي بوده و بعداً به حامي اروپا تبديل شده، ادعاها در خصوص اينكه حاكميت او استبدادي است را رد كرده و اقدام به برپايي كمپيني موسوم به "آينده صربستان" كرده و در اين كمپين به شهرهاي سراسر صربستان سفر و اقدام به تبليغ در خصوص سياستهايش مي‌كند.

سال گذشته ميلادي كميسيون اروپا نگراني خود در خصوص آزادي رسانه‌ها در صربستان را مطرح كرده و آنچه را كه تهديد، ارعاب و خشونت عليه خبرنگاران در اين كشور خواند محكوم كرد.