پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : يونان؛ بيشترين رشد اقتصادي در منطقه يورو
یکشنبه، 26 اسفند 1397 - 09:11 کد خبر:30622

صندوق بين‌المللي پول، رشد اقتصادي يونان در ميان كشورهاي منطقه يورو را ستود و خواستار تسريع تكميل اصلاحات مالي ناتمام براي جلوگيري از هرگونه خطري در آينده شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اكونوميك نيوز، صندوق بين‌المللي پول در اولين گزارش خود در مورد يونان پس از آنكه اين كشور در سال گذشته از بحران يورو خارج شد، اعلام كرد: انتظار مي‌رود رشد اقتصادي در كشورهاي اروپاي غربي در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۸ كه دو درصد بود تقريباً ۲.۵ درصد و ۲.۲ درصد باشد.

نماينده يونان گفت: يونان در سطح بالايي از جدول رشد اقتصادي يورو قرار دارد.

اقتصاد يونان پس از بحران جهاني در سال ۲۰۰۹ به شدت تحت تأثير قرار گرفت و وام‌هاي هنگفتي از بخش‌هاي مختلف از جمله صندوق بين‌المللي پول دريافت كرد.

صندوق بين‌المللي پول بعد از خروج يونان از منطقه يورو حدود هفت ماه پيش اعلام كرد با مسير يونان بر اساس اهداف مشخص شده موافق است.

كشور يونان بايد براي خطرات مالي احتمالي از جمله افزايش هزينه‌هاي بودجه به علت چالش‌هاي قانوني در برابر دستمزدها و كاهش حقوق بازنشستگي، خستگي و عدم اطمينان پيش از انتخابات آماده شود.

صندوق بين‌المللي پول اعلام كرد: يونان بايد ماليات‌ها را كاهش دهد و برنامه‌اي براي گسترش مبناي ماليات بر درآمد شخصي ايجاد كند.

انتظار مي‌رود اصلاحات در دومين سال ادامه يابد، اما دولت الكسيس سيپراس در ماه اكتبر به پايان خواهد رسيد.

اين دولت اعلام كرد: اگر وي دوباره انتخاب شود پايان بدهي‌هاي يونان امكان‌پذير خواهد بود.

صندوق بين‌المللي پول هشدار داد مواردي مانند فشار بر افزايش دستمزد ممكن است به بيكاري در يونان ضربه زده و نرخ بيكاري كه در حال حاضر ۱۸ درصد است را افزايش دهد.

صندوق بين‌المللي پول اعلام كرد: بخش بانكي يونان نيز همچنان آسيب‌پذير است.

در اين گزارش آمده است يونان بايد در تكميل برنامه‌ريزي خود در اين زمينه تلاش كند.