پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تجمع ناسيوناليست‌هاي افراطي در بوسني
چهارشنبه، 22 اسفند 1397 - 10:01 کد خبر:30604

تجمع اعضاي ناسيوناليست‌هاي افراطي موسوم به "جنبش صرب چتنيك" در بوسني باعث موجي از محكوميت در داخل و خارج شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازخبرگزاري فرانسه، حدود ۲۰۰ تن از اعضاي اين جنبش در شهر ويشگراد در بوسني در كنار رودخانه درينا گردهم آمدند كه مرز بين بوسني و صربستان است. آنها سالگرد دستگيري دراژا ميهايلوويچ، رهبر مؤسس جنبش در خلال جنگ دوم جهاني را برگزار كردند.

در فيلمي كه توسط رسانه‌هاي محلي منتشر شد، اعضاي اين جنبش شعر "رودخانه درينا باز هم خونين مي‌شود" مي‌خواندند. ويشگراد در ۱۹۹۲ شاهد صحنه قتل عام مسلمانان بود كه آغازي براي جنگ بوسني به حساب مي‌آيد.

اين تجمع باعث واكنش‌هايي از سوي مقام‌هاي بوسني و جامعه بين‌الملل شده است.

دنيس زويزديچ، نخست وزير بوسني اعلام كرد كه اين مساله گسترش انزجار مذهبي و ملي و عدم تحمل و همچنين ارعاب و تهديد عمدي عليه مسلمانان بوسني است.

لارس گونار ويگمارك، سفير اتحاديه اروپا در بوسني نيز اين تجمع را محكوم كرد و در توئيت خود نوشت: اين رويدادها در ويسگراد، تعريف از خشونت و تحريك براي انزجار، اين منطقه را بيش از پيش از سازش مجدد دور مي‌كند.

دفتر نماينده عالي اتحاديه اروپا در بوسني نيز اين "رويدادهاي شرم آور" در ويسگراد را محكوم كرد و در بيانيه‌اي گفت: مقام‌هاي بوسني بايد تحقيقاتي را انجام داده و اقداماتي عليه افراد مسئول به خاطر اين صحبت‌هاي انزجاري صورت دهند.

سفارت آمريكا در سارايوو، پايتخت بوسني نيز در توئيتي نوشت: بابت گزارش‌هايي مربوط به تهديدها و لفاظي‌هاي ناسيوناليستي در جريان تجمع در ويسگراد وحشت زده شده است. چنين رفتاري غيرقابل قبول است.

جنبش چتنيك در خلال جنگ دوم جهاني براي مقابله با نازي‌ها تشكيل شد اما در نهايت با آنها همكاري كرد.

شبه نظاميان صرب كه در سال‌هاي ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ در اين جنبش بودند دست به اقدامات خشن و مستبدانه زدند كه از جمله آنها مي‌توان در بخش شرقي بوسني شامل ويسگراد اشاره كرد.

بر اساس گزارش مؤسسه مفقودان بوسني، ويسگراد پيش از جنگ در دهه ۱۹۹۰ بيشتر مسلمان نشين بود اما بين آوريل و ژوئن ۱۹۹۲ و در آغاز جنگ بوسني، نيروهاي صرب بيش از ۱۵۰۰ غيرنظامي را در داخل و اطراف شهر كشتند.