پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اروپا: روسيه را شريك راهبردي نمي‌ دانيم
چهارشنبه، 22 اسفند 1397 - 09:56 کد خبر:30603

پارلمان اروپا در گزارشي با موضوع ' روابط كشورهاي عضو اتحاديه اروپا با روسيه' ، اعلام كرد كه ديگر مسكو را به عنوان يك «شريك راهبردي» به حساب نمي‌آورد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، اين گزارش كه روز سه شنبه به تصويب اعضاي اين پارلمان رسيد، بر لزوم توقف پروژه خط لوله گاز «نورد استريم 2» تاكيد كرده است.

اين خط لوله كه قرار است بطور مستقيم از روسيه به آلمان كشيده شود، در ماه‌هاي گذشته بارها هدف انتقاد آمريكا قرار گرفته است.

منتقدان اين پروژه معتقدند كه اجراي آن، وابستگي اروپا به روسيه را دو چندان كرده و تحريم‌ها عليه اين كشور را تضعيف مي‌كند.

در همين ارتباط در گزارش روز سه شنبه پارلمان اروپا آمده است: در افق قابل پيش‌بيني، روسيه و اتحاديه اروپا همچنان شركايي كليدي در حوزه اقتصاد خواهند بود؛ اما پروژه نورد استريم 2 موجب افزايش وابستگي به روسيه خواهد شد كه تهديدي عليه بازار داخلي اروپا است و با سياست‌هاي اتحاديه در حوزه انرژي سازگاري ندارد.

بر اساس اين گزارش، وابستگي اتحاديه اروپا به بازار انرژي روسيه از سال 2015 رو به افزايش بوده است.

گزارش ادامه مي‌دهد: پارلمان بر اين باور است كه روابط روسيه و اتحاديه اروپا بايد مبتني بر يك چارچوب جديد همكاري و محدود به زمينه‌هاي ضروري و مواردي باشد كه تامين كننده منافع مشترك و تضمين‌كننده امنيت در همسايگي اتحاديه اروپا است.

اين اتحاديه پنج سال پيش به دنبال الحاق شبه جزيره كريمه به روسيه، تحريم هايي را عليه مسكو وضع كرد.

اين تحريم‌ها از آن زمان تا به امروز بارها در بازه‌هاي زماني 6 ماهه تمديد و موجب ايجاد شكاف در روابط اين اتحاديه با مسكو شده است.

كريمه واقع در جنوب اوكراين سال 2014 پس از برگزاري يك همه پرسي به خاك روسيه ملحق شد؛ اما اوكراين و غرب نتيجه اين همه پرسي را نپذيرفتند.

اوكراين در سال هاي گذشته صحنه تحولات سياسي و درگيري نظاميان ارتش با گروه هاي استقلال طلب در منطقه شرقي اين كشور بوده است كه ادعا مي شود مورد حمايت مسكو هستند.