پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : توسعه و تقويت همكاري هاي ايران و مجارستان
سه شنبه، 21 اسفند 1397 - 09:08 کد خبر:30593

وزير توانمندي هاي انساني مجارستان در ديدار با سفير ايران در بوداپست ضمن تمجيد از فرهنگ و تمدن ايران، گفت: ايران داراي پيشينه تاريخي و برخوردار از ميراث فرهنگي و تمدن بسيار غني است.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، ميكلوش كاسلر در ديدار با غلامعلي رجبي يزدي افزود: مجارستان از توسعه همكاري و تقويت روابط با ايران حمايت و تلاش خواهد كرد تا راه هاي گسترش روابط با ايران در زمينه هاي مختلف را مورد بررسي و اقدام قرار دهد.

وزير توانمندي هاي انساني مجارستان به حضور بيش از دو هزار دانشجوي ايراني در مجارستان اشاره كرد و گفت: اميدوار است با اعطاي طرح سالانه يكصد بورسيه به دانشجويان، حضور دانشجويان ايراني در دانشگاه هاي مجارستان افزايش يابد.

كاسلر همچنين از فعاليت هاي انجام شده در زمينه فرهنگي و ديپلماسي عمومي از سوي سفارت جمهوري اسلامي ايران در بوداپست قدرداني كرد و افزود: چاپ كتاب هاي ارزشمند همچون گزيده غزليات حافظ، رباعيات خيام، كتاب مصور ايران و ساير برنامه هاي گسترده فرهنگي انجام شده از سوي اين سفارت، فرصت بسيار مغتنمي را براي آشنايي بيشتر مردم مجارستان با اين فرهنگ و تمدن غني ايجاد كرده كه مورد احترام و قابل تقدير و قدرداني است.

سفير جمهوري اسلامي ايران در مجارستان نيز در اين ديدار با تشريح روند رو به گسترش روابط جمهوري اسلامي ايران و مجارستان خلاصه اي از اقدام هاي صورت گرفته در راستاي تقويت همكاري ها در زمينه هاي فرهنگي، علمي و آموزشي را ارائه كرد.

رجبي يزدي در ادامه به پيشنهاد ارائه شده از سوي وزير توانمندي هاي انساني مجارستان در رابطه با تحقيق و پژوهش پيرامون ريشه مشترك ايران و مجارستان اشاره كرد و افزود: به زودي دو نفر از اساتيد باستان شناسي مجارستان به ايران سفر مي كنند.

وي همچنين در اين زمينه افزود: در ضمن يك تيم محقق و فيلمبردار از مجارستان نيز از ايران ديدار و ضمن گفت وگو با محققين و پژوهشگران ايراني از مراكز باستاني و تاريخي و كتاب خانه هاي كشورمان بازديد و فيلم و تصوير تهيه مي كنند.

در اين ديدار همچنين محورهاي همكاري بين دو كشور و راهكارهاي توسعه و تقويت روابط مورد بررسي و تاكيد قرار گرفت.