پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اقتصاد تركيه وارد ركود شد
دوشنبه، 20 اسفند 1397 - 20:21 کد خبر:30590

 دفتر آمار تركيه اعلام كرد اقتصاد اين كشور در سه ماهه پاياني سال ۲۰۱۸ نسبت به سه ماهه قبل از آن رشد منفي ۲.۴ درصدي را تجربه كرده است.

اين در حالي است كه در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ نيز اقتصاد اين كشور منفي ۱.۶ درصد رشد داشته است و با توجه به دو دوره متوالي رشد اقتصادي منفي عملا اين كشور وارد اين ركود شده است.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از حريت،جنگ تجاري با آمريكا باعث شده ارزش پول ملي اين كشوركاهش يافته و هزينه واردات به شدت افزايش يابد.

تصميم تركيه براي خريد سامانه دفاع موشكي S۴۰۰ از روسيه در كنار اختلاف نظر بر سر نحوه مبارزه با گروه‌هاي تروريستي در سوريه در كنار اختلاف نظر درباره نحوه مقابله با گروه‌هاي تروريستي در سوريه و همچنين برخورد با كودتاگران سال ۲۰۱۶ تركيه موضوعاتي است كه دو كشور بر سر آن اختلاف نظر دارند.

سال گذشته ميلادي ارزش لير تركيه ۳۰ درصد در برابر دلار كاهش يافت و همين امر بانك مركزي اين كشور را مجبور كرد نرخ بهره را افزايش داده و در نتيجه هزينه دريافت وام در تركيه بالا رفت.

در نتيجه آنچه گفته شد فروش خودرو و خانه در اين كشور آسيايي اروپايي كاهش يافت و از طرف ديگر فروش توليدات صنعتي نيز در تركيه افت قابل توجهي را تجربه كرد.

هم اكنون تركيه با تورم بالاي قيمت‌ها به خصوص قيمت مواد غذايي روبرو بوده و از طرفي با نرخ بالاي بيكاري مواجه است.

وزير اقتصاد تركيه مي‌گويد: شرايط بد اقتصادي پاياني يافته و انتظار داريم تا اواخر سال ۲۰۱۹ شاهد بازگشت روند رشد مثبت اقتصادي باشيم. اما كارشناسان كپيتال اكونوميكس معتقدند طي سال جاري اقتصاد تركيه عملكرد ضعيفي را خواهد داشت.

اين كارشناسان مي‌گويند: شايد عملكرد بد اقتصاد تركيه پايان يافته باشد اما ما انتظار داريم كه توليد ناخالص داخلي كشور طي سال جاري منفي ۲.۵ درصد شود.