پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : لتوني روسيه را متهم به تهاجم احتمالي كرد
یکشنبه، 19 اسفند 1397 - 17:03 کد خبر:30579

رئيس جمهوري لتوني از اعضاي اتحاديه اروپا خواسته است براي آنچه مهار روسيه عنوان كرده، متحد شوند و موضعي واحد در مقابل تهاجم كرملين به ديگر كشورهاي اروپايي اتخاذ كنند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اسپوتنيك، رايموند ويونيس در مصاحبه اي گفته كه روسيه سياستي تهاجمي براي دستيابي به اهداف ژئوپليتيكي خود پيش گرفته و ممكن است بزودي به يكي از كشورهاي اروپايي حمله كند.

ويونيس ادامه داد كه اگر چه اين كشور با روسيه همسايه است و منافع اقتصادي مشتركي با آن دارد اما بايد هوشيار بود ضمن اينكه لتوني به عاملي بازدارنده و مطمئن در مقابل روسيه نياز دارد.»

وي همچنين مدعي شد كه روسيه نفوذ گسترده اي بر ساكنان روس تبار كشورش (لتوني) دارد و برخي از مردم در اعتراض به تغييرات نسبت به روسيه در لتوني دست به تجمع مي زنند كه از جمله آنها مي توان به اعتراض عليه جابجايي مدرسه هاي روسي در لتوني اشاره كرد.

گفتني است، الحاق كريمه اوكراين به روسيه در سال 2014 در پي همه پرسي در اين منطقه موجي از نگراني در كشورهاي همسايه به راه انداخت كه همچون كريمه جمعيت روس تبار قابل توجه اي دارند.

رئيس جمهوري لتوني به طرح خط لوله گاز جريان شمالي دو ميان روسيه و آلمان هم اشاره كرد و با انتقاد از آلمان براي مشاركت در اين پروژه اظهار داشت كه اين طرح يك اقدام ژئوپليتيك از سوي روسيه است.

طرح 'خط لوله جريان شمالي 2' نيز قرار است سالانه 63 ميليارد متر مكعب گاز روسيه را از دريا به آلمان برساند.

اين طرح علاوه بر تامين منافع آلمان در حوزه انرژي، سهم گازپروم در بازار اروپا و همچنين استراتژي اروپا در قبال روسيه را تغيير خواهد داد و گزينه هاي آمريكا براي وارد كردن فشار به روسيه در حوزه انرژي را محدود مي كند ضمن اينكه نقش ميانجي اوكراين در تامين گاز مورد نياز كشورهاي اروپايي از طريق روسيه را از بين مي برد هر چند كه آلمان و روسيه اعلام مي كنند نمي گذارند چنين اتفاقي رخ دهد.