پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : هدف تركيه جذب 50 ميليون گردشگر است
یکشنبه، 19 اسفند 1397 - 09:01 کد خبر:30576

رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه اعلام كرد: هدف تركيه جذب بيش از 50 ميليون گردشگر در سال جاري و رسيدن به رقم 70 ميليون تا سال 2023 است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آناتولي، رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه با بيان اينكه جذب 50 ميليون گردشگر در سال جاري از اهداف گردشگري كشور است، گفت: قصد داريم تا سال 2023 به هدف جذب 70 ميليون گردشگر دست يابيم و در اين مسير موفق خواهيم شد.

وي كه در مراسم افتتاح موزه تاريخي گوبكلي‌تپه در شانلي‌اورفا سخن مي گفت، مدعي شد: با گذر زمان بيشتر آشكار خواهد شد كه سرزمين بي نظير ما مهد تمدن و تاريخ بوده است.
اردوغان با بيان اينكه 'به باور من كشورمان يك موزه روباز است' تصريح كرد: به اين دليل تلاش بيشتري از خود نشان دهيم.

رئيس جمهور تركيه افزود: شانلي‌اورفا گنجينه اي تاريخي با در برداشتن آثاري از دوران سومر٬ بابل٬ هيتيت٬ روم٬ امويان٬ سلجوقيان٬ عثماني و دوران جمهوريت است.

وي با اشاره به آمار 46 ميليوني گردشگر در سال گذشته گفت: درآمد تركيه از اين ميزان گردشگر به مرز 30 ميليارد دلار رسيده است.

گفتني است منطقه باستاني گوبكلي‌تپه در استان شانلي اورفه از زيارتگاه هاي قديمي جهان است و در فهرست موقت ميراث فرهنگي سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي ملل متحد (يونسكو) قرار دارد. با اتمام عمليات مرمت و نوسازي و سقف حفاظتي اين معبد باستاني بيش از يك ميليون گردشگر داخلي و خارجي از آن بازديد خواهند كرد. اين منطقه باستاني سال گذشته در فهرست ميراث فرهنگي جهاني ثبت شد.

گوبكلي‌تپه از طرف نهادها و سازمان هاي بين المللي به ويژه وزارت فرهنگ و جهانگردي تركيه به عنوان 'قديمي ترين معبد دنيا' شناخته مي شود.

منطقه باستاني گوبكلي‌تپه در 18 كيلومتري مركز شهر شانلي اورفه قرار دارد و اولين بار در سال 1963 از طرف محققين دانشگاه استانبول و شيكاگو كاوش شده و شناسايي شد. كاوش ها در اين منطقه باستاني بدون وقفه ادامه دارد.

از سال 1995 نيز موزه شانلي اورفه با همكاري انستيتو باستان شناسي آلمان كاوش هايي را انجام داده و سنگ هايي به شكل حرف «T» با نقش حيوانات وحشي به ارتفاع 3-6 متر و وزن 40 تا 60 تن متعلق به دوره نوسنگي را شناسايي كرده است. تعداد زيادي اشكال حيوانات وحشي و مجسمه هاي انسان در اندازه هاي تقريبي 65 سانتيمتر متعلق به 12 هزار سال پيش نيز از اين منطقه اكتشاف شده است.

شانلي اورفا شهري باستاني در نزديكي رود فرات در تركيه است.

شانلي اورفا يا «شهر پيامبران»، منطقه‌اي ثروتمند و حاصلخيز در جنوب شرقي تركيه و مركز استاني به همين نام است. گمان مي‌رود محل زندگي يا زادگاه پيامبراني چون ابراهيم، جرجيس، شعيب و ايوب بوده، به همين جهت سرشار از آثار و نمادها و ساختمان‌هاي تاريخي و مذهبي است. نام باستاني اين شهر «اِدِسا» بوده است كه در دوران بيزانس با دارا بودن مدارس، صومعه و كليساهاي بسيار، يكي از مراكز قدرتمند منطقه‌اي به شمار مي‌رفت. اين شهر بر روي دشتي در 8 كيلومتري شرق رودخانه معروف فرات قرار گرفته است. اين شهر داراي تابستان‌هاي گرم و خشك و زمستان‌هايي سرد و مرطوب است.

شانلي اورفا از دو بخش قديمي و جديد تشكيل شده است كه بخش قديمي آن با دارا بودن بازاري باستاني، كه همچنان مورد استفاده مردم محلي قرار مي‌گيرد، به عنوان يكي از خاطره‌انگيزترين بخش‌هاي تركيه به حساب مي‌آيد.

از ديگر مكان‌هاي ديدني اين شهر مي‌توان به غار محل تولد حضرت ابراهيم، قلعه اورفا، حوض افسانه‌اي كه آن را محل به آتش انداختن ابراهيم توسط نمرود مي‌دانند، مسجد «خليل الرحمان» كه توسط باغي زيبا به نام «گول‌باشي» احاطه شده است، مسجد رضوانيه، مسجد جامع اورفا، ديوارهاي مخروبه شهر، حمام‌هاي هشت‌گانه تركي و يكي از قديمي‌ترين معابد جهان با عمري تقريبا 11500 ساله و ... اشاره نمود.