پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : گسترش همكاري هاي كشاورزي ايران و اسلووني
جمعه، 17 اسفند 1397 - 20:38 کد خبر:30566
وزير كشاورزي اسلووني با تشريح ويژگي‌هاي اسلووني به لحاظ طبيعت و ظرفيت‌هاي اين كشور در عرصه كشاورزي و بخش‌هاي مرتبط گفت: دو طرف براي همكاري و ارتقاء سطح آن اراده خود را به نمايش گذاشته اند، لذا براي عينيت يافتن آن مي بايست به دنبال روش‌ها و فرصت‌ها بود.


وزير كشاورزي، جنگل داري و غذا اسلووني در ملاقات با سفير كشورمان در لوبليانا بر افزايش مبادلات تجاري دو كشور و ظرفيت همكاري در عرصه هاي كشاورزي و بخش هاي مرتبط از جمله دامپروري، جنگل داري و غذا و مواد غذايي تاكيد كردند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، آلكساندرا پيوتس طي نشستي با كاظم شافعي گفت: با كمال خرسندي مبادلات تجاري و تبادلات كالا بين دو كشور در سطح مطلوبي صورت مي پذيرد.

وي در ادامه افزود: علاقمندي براي همكاري در زمينه غذا و مواد غذايي بين دو كشور وجود داشته، اما در عرصه تبادلات تجاري سهم مواد غذايي و كشاورزي اندك است.

پيوتس تصريح كرد: در زمينه كشاورزي و غذا فرصت‌هاي بسيار زيادي براي همكاري وجود دارد كه مي‌توانيم دنبال و استخراج كنيم و از آنها بهره ببريم.

وزير كشاورزي، جنگل‌داري و غذا اسلووني ضمن تشريح مشخصات و ويژگي‌هاي اسلووني به لحاظ طبيعت و ظرفيت‌هاي اين كشور در عرصه كشاورزي و بخش‌هاي مرتبط اظهار كرد: دو طرف براي همكاري و ارتقاء سطح آن اراده خود را به نمايش گذاشته اند، لذا براي عينيت يافتن آن مي بايست به دنبال روش‌ها و فرصت‌ها بود.

سفير جمهوري اسلامي ايران در اسلووني نيز در اين ملاقات گفت: خوشبختانه به رغم مشكلات شاهد افزايش حجم مبادلات و توسعه مناسبات تجاري دو كشور بوده‌ايم.

شافعي ضمن اشاره به برگزاري كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور به عنوان سازوكاري مناسب در راستاي توسعه مناسبات تجاري و اقتصادي دو جانبه ابراز اميدواري كرد كه نخستين نشست اين كميسيون در آينده نزديك برگزار گردد.

وي همچنين با اشاره به تحريم‌هاي ظالمانه و يكجانبه آمريكا اظهار كرد: هم اكنون فرصت مناسبي براي اسلووني جهت توسعه همكاري‌ها به ويژه در بخش كشاورزي و ساير بخش‌هاي مربوطه وجود دارد. لذا مي‌بايست تلاش كنيم كه اين فرصت را از دست ندهيم.

طرفين همچنين در اين ملاقات بر تشكيل يك گروه كاري و تخصصي جهت بررسي ظرفيت ها قبل از برگزاري نشست كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور توافق كردند.