پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : صربستان و احتمال به رسميت شناختن كوزوو
چهارشنبه، 15 اسفند 1397 - 11:13 کد خبر:30561

رئيس جمهور صربستان اعلام كرد اين كشور مي‌خواهد كوزوو را به عنوان يك دولت خودمختار به رسميت بشناسد اما براي اين مسئله نياز است كه در ازاي اين اقدام امتيازي به دست آورد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، الكساندر ووجيچ، رهبر صربستان اعلام كرد: در درجه اول ما بايد مصالحه كنيم. ما نمي‌توانيم بدون دست يابي به امتيازي از طرف مقابل كوزوو را به رسميت بشناسيم.

وي ادامه داد: من مطمئن هستم دوستان اروپايي ما و با حمايت روسيه، آمريكا و چين و كشورهاي ديگر مي‌توانند به اين مساله كمك كنند و به يك راه حل دست يابيم.

چندي قبل رئيس جمهوري كوزوو در نامه‌اي به همتاي آمريكايي خود اعلام كرد، كوزوو براي يك توافق سازش با صربستان به منظور حل مسائل ديرينه ميان اين دو كشور آماده است.

صربستان و استان سابقش كوزوو كه در سال ۲۰۰۸ ميلادي اعلام استقلال كرد، در سال ۲۰۱۳ ميلادي متعهد شدند تا با هدف حل مسائل، وارد مذاكراتي با حمايت اتحاديه اروپا شوند اما تاكنون پيشرفت اندكي حاصل شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاري رويترز، در نوامبر سال ۲۰۱۸ ميلادي هنگامي كه دولت پريشتينا تعرفه‌هاي گمركي را بر واردات محصولات از صربستان تا ۱۰۰ درصد افزايش داد، اين مذاكرات به حالت تعليق درآمد. صربستان اعلام كرده تا زماني كه وضعيت تجاري به حالت عادي بازنگردد، هيچ مذاكره‌اي با كوزوو برگزار نخواهد كرد.

واشنگتن همچنان بزرگترين حامي كوزوو از لحاظ سياسي و مالي محسوب مي‌شود. كوزوو از سوي نزديك به ۱۱۰ كشور به رسميت شناخته شده است، اما صربستان، روسيه و پنج كشور عضو اتحاديه اروپا كوزوو را به رسميت نمي‌شناسند.