پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تيموشنكو؛ رئيس‌جمهوري آتي اوكراين؟
چهارشنبه، 15 اسفند 1397 - 09:42 کد خبر:30557
گروه گزارش و تحليل


نخست وزير سابق اوكراين كه به عنوان چهره انقلابي اين كشور در جهان شناخته مي‌شود و دو بار توسط رؤساي جمهوري اين كشور به زندان افتاده، حالا به دنبال كانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري اوكراين است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، يوليا تيموشنكو ۵۸ ساله، نخست وزير سابق اوكراين در مصاحبه‌اي با خبرگزاري رويترز گفت كه اميدوار است بتواند رقيب قديمي خود پترو پوروشنكو، رئيس جمهوري كنوني اوكراين را در انتخابات تنگاتنگ ۳۱ مارس ۲۰۱۹ از ميدان بدر كند.

كمپين انتخاباتي تيموشنكوي مو طلايي يك اقدام متعادل كننده دشوار است از طرفي قول به اصلاحات و همكاري دامنه دار با صندوق بين‌المللي پول داده و از جهتي ديگر به دنبال تغيير در افزايش شديد قيمت گاز منازل است كه صندوق بين‌المللي پول آن را به عنوان شرطي براي وام‌هاي بيشتر در نظر گرفته است.

تيموشنكو در ميان رأي دهندگان مسن اوكرايني مشهور است و وعده‌هايش براي افزايش آستانه مستمري‌ها مي‌تواند باعث پيروزي‌اش شود اما او بايد علاوه بر پوروشنكو با وولوديمير زلنسكي كمدين هم رقابت كند.

لفاظي‌هاي تيموشنكو مي‌تواند تند و برنده باشند. او افزايش قيمت گاز را "نسل‌كشي" خوانده است اما منتقدان وي را يك پوپوليست مي‌دانند.

تيموشنكو در پاسخ به اين سوال كه آيا فكر مي‌كند رقابت‌هاي انتخاباتي عادلانه هستند، گفت: اين برچسب مافياي فساد است كه پوروشنكو براي بي‌آبرو كردن من استفاده مي‌كند. عاملانش از هنرهاي سياه سياسي براي مقابله با مخالفان جدي و تأثيرگذار و براي من از واژه پوپوليست استفاده مي‌كنند.

تيموشنكو درباره اينكه آيا تجارت‌ها بايد نگران رياست جمهوري‌اش باشند، به تجربياتش درباره همكاري با صندوق بين‌المللي پول در زمان نخست وزيري خودش اشاره كرد اما گفت كه مصاديق مديريت‌هاي كنوني مغاير با سازندگي است و ادامه داد: پس از انتخابات رياست جمهوري ما تمايل داريم تا گفت‌وگويي سازنده را با صندوق بين‌المللي پول درباره اين مساله آغاز كنيم كه چگونه اين اوضاع را درست كنيم و چگونه اين همكاري مشترك نتايجي را به همراه داشته باشد كه اقتصاد و شهروندان اوكرايني آن را احساس كنند. براي عوام، تمامي درآمدهايشان به دليل افزايش بي‌دليل بهاي گاز به يك باره از ميان رفت و اين بدان معناست كه مردم ديگر پولي براي حمايت از اقتصاد اوكراين ندارند.

تيموشنكو به دليل معاملات پرسود گازي در دهه ۱۹۹۰ ميلادي و زماني كه رئيس يك كمپاني بزرگ انرژي بود، به "ملكه گاز" معروف شد. او بعداً در جريان انقلاب نارنجي اوكراين در سال‌هاي ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ كه او را در مقابل ويكتور يانوكوويچ، رئيس جمهوري سابق و دوستار كرملين قرار داد، در مركز توجه بين‌المللي قرار گرفت.

يانوكوويچ پس از روي كار آمدن، تيموشنكو را به زندان انداخت و به كمك پل مانافورت كه بعداً مدير كمپين انتخابات رياست جمهوري دونالد ترامپ بود، گزارشي ۱۸۷ صفحه‌اي در ۲۰۱۲ براي توجيه زنداني كردن تيموشنكو تهيه كرد كه به خشم بين‌المللي منجر شد.

مانافورت در نهايت در بخشي از تحقيقات رابرت مولر، بازرس ويژه رسيدگي به دخالت ادعايي روسيه در انتخابات ۲۰۱۶ آمريكا محكوم شد.

مانافورت در زمانيكه به عنوان رايزن و مشاور براي حزب يانوكوويچ كار مي‌كرد، از حساب‌هاي برون مرزي براي پرداخت محرمانه چهار ميليون دلار در ارتباط با گزارش درباره تيموشنكو استفاده كرد.

تيموشنكو در آن زمان گفته بود: همانطور كه مانافورت زماني گفته بود، مي‌دانم كه قدرتمندترين ماشين پروپاگاندا عليه من استفاده مي‌شود. مانافورت نام صادق من را تخريب كرد و فعاليت‌هاي من را زير سوال برد.

وي در فوريه سال جاري ميلادي بابت فساد يكي از نزديكترين متحدان پوروشنكو خواستار استيضاح وي شده بود اما تمامي احزاب در اوكراين چنين ادعايي را رد كردند.

تيموشنكو اين فساد را قله يك كوه يخ قلمداد كرده و گفت كه اگر انتخاب شود، پوروشنكو را به محاكمه مي‌كشاند.

نخست وزير سابق اوكراين در پاسخ به اينكه آيا كدام يك، "پوروشنكو" يا "زلنسكي" رقيب اصلي‌اش هستند، گفت: من پوروشنكو را انتخاب مي‌كنم.

وي همچنين در پاسخ به اينكه چرا در برخي از نظرسنجي‌ها در مقام سوم است و اينكه آيا حاميانش كم شده‌اند، گفت: هيچ سقوطي در كار نيست. من هنوز هم حاميانم را دارم. يك كانديداي جديد زلنسكي وارد ميدان شده كه هرگز در عرصه سياست نبوده است. او حالا در ميان مردم از حمايت زيادي برخوردار است.

نخست وزير سابق اوكراين درباره اينكه آيا تجربه طولاني‌اش در عرصه سياست قوي يا ضعيف است، گفت: فكر مي‌كنم كه اوكراين بايد به تاريخ خود در رأي دادن به يك نفر، يك خانواده يا يك تبليغات خلاقانه پايان دهد. براي نخستين بار، ما نبايد به اشخاص رأي دهيم بلكه بايد به يك اقدام كاملاً برنامه ريزي شده، جدي و واقعي رأي دهيم. بجز ما، امروز هيچ‌كس ديگري چنين برنامه‌هايي ندارد.