پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : يونان يك شهروند روس را دستگير كرد
دوشنبه، 13 اسفند 1397 - 09:07 کد خبر:30536

رسانه هاي روسيه اعلام كردند كه يونان به درخواست مقامات كي يف يك متخصص انرژي روسيه را در اين كشور بازداشت كرده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، يانيس راخيوتيس وكيل اين شهروند روس كه «يوگني كالينين» نام دارد به رسانه هاي روسيه گفته است كه موكلش متخصص انرژي است و روز پنجشنبه در حال انجام ماموريت در فرودگاه آتن دستگير شد.

راخيوتيس اين را نيز گفت كه دادگاه آتن روز جمعه براي بررسي اين مساله تشكيل جلسه داد و بنا به درخواست دادستاني يونان، كالينين تا زماني كه درخواست استرداد از اوكراين به دست برسد در زندان خواهد برد.

اوكراين اين شهروند روس را به فرار مالياتي متهم كرده به اين صورت كه كه در دوره حكومت ويكتور يانوكوويچ رئيس جمهوري مخلوع اوكراين وي در مقام مديريت يك شركت نفتي از پرداخت ماليات خودداري كرده بود.

اما وكيل اين شهروند روس معتقد است كه اين دستگيري به دليل اختلافات سياسي ميان روسيه و اوكراين صورت گرفته است و كي يف با انگيزه هاي سياسي مي خواهد يوگني كالينين را زنداني كند.

وي گفت: اوكراين اين شخص را تنها به خاطر طرفداري از رئيس جمهوري پيشين اين كشور كه طرفدار روسيه بود تحت پيگرد قضايي قرار داده است.

گفته شده است كه كالينين تا سال 2011 معاون شركت نفت «ت.ان.كا-بي.پي-كومرس» در اوكراين بود.

اختلافات روسيه و اوكراين كه با يكديگر پيوندهاي تاريخي و مذهبي بي پاياني دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغييرات در اوكراين كه كي يف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «كودتا» ياد مي كنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوكراين و شبه جزيره كريمه پس از اين اتفاق، دست به مخالفت با دولت مركزي در كي يف زدند.

با توجه به حضور نظامي روسيه در كريمه، روسيه امنيت برگزاري همه پرسي در شبه جزيره كريمه را فراهم كرد و مردم اين منطقه كه اكثر آنان را روس زبانان متمايل به مسكو تشكيل مي دادند راي به استقلال از اوكراين و سپس درخواست پيوستن به روسيه دادند كه با موافقت پوتين جنبه اجرايي پيدا كرد.

از آن تاريخ به اين طرف، آمريكا و غرب انواع تحريم هاي اقتصادي را عليه روسيه و شخصيت ها و شركت هايي كه در كريمه فعاليت مي كنند وضع كرده اند تا شايد روسيه از كريمه پا عقب بگذارد.

اوكراين از جامعه جهاني خواسته است ضمن نپذيرفتن كريمه به عنوان جزئي از خاك روسيه، اين كشور را اشغالگر بخوانند و به روسيه براي بازپس دادن اين منطقه به اوكراين فشار بياورند.

آمريكا بيش از 65 بسته تحريمي عليه روسيه به اتهام دخالت در مساله اوكراين، سوريه و انتخابات رياست جمهوري اين كشور وضع كرده است و به نظر مي رسد در آينده نزديك به اتهام حمايت روسيه از ونزوئلا، تحريم هاي جديدي وضع كند.